Koronavirüs affı meclisten geçti! Düzenlemenin içinde hangi maddeler var?

Koronavirüs affı olarak bilinen yeni infaz paketi dün gece saatlerinde TBMM’de görüşülerek onaylandı. Pek çok maddeyi içinde barındıran yeni yasa, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girmiş olacak. Peki 90 bin mahkumun tahliye olmasını sağlayacak af paketinin içinde neler olacak? Yasa Resmi Gazete’de ne zaman yayımlanacak?

Koronavirüs salgınının Türkiye’yi de etkisi altına almasıyla birlikte iktidar, salgın tehdidinin en yüksek olduğu cezaevleri için alarma geçmiş ve yeni infaz yasası düzenlemesini acil olarak gündeme almıştı.Koronavirüs affı olarak bilinen ve bazı suçlarda indirim öngören yeni infaz paketi dün gece saatlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli’nin de katılımıyla görüşülerek onaylandı. Adalet Kalınma Partisi (AKP) ve MHP'nin ortak imzasını taşıyan yasa teklifiyle, koronavirüs salgını nedeniyle cezaevinde bulunan yaklaşık 90 bin kişinin tahliyesinin yolu açıldı.

KİMLERİ KAPSAMIYOR?

Kasten öldürme suçları

Terör suçları

 Örgüt kurmak ve yönetmek

Örgüte üye olmak

Uyuşturucu madde imal ve ticareti

Ticaret suçları

Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar

MİT kanununa ve devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar

TEKLİFTE YAPILAN ÖNEMLİ DEĞİŞİKLER NELER?

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 70 maddelik infaz paketinde yapılan en önemli değişikliklerden birisi MİT Kanunu'na karşı işlenen suçlarda üçte iki olarak uygulanan infazın, yasa teklifinde 1/2'ye indirilmesini öngören düzenlemeden vazgeçilmesi oldu. Buna göre MİT Yasası'na karşı işlenen suçlarda infaz indirimi uygulanmayacak. Muhalefet partilerinin sözcüleri, yapılan değişikliğin, halen tutuklu olan Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel , Aydın Keser, Ferhat Çelik'in indirimden yararlanmasını engelleme amacı taşıdığını ifade ederek önergeye karşı çıktı.

Ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin de ilk günden bu yana, yeni yasa değişikliğine karşı olduğu biliniyor. Bu bağlamda CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Meclisten geçen infaz yasasını Anayasa Mahkemesi' ne götüreceklerini açıkladı. 

Kapsam dışı bırakılan bir diğer önemli husus ise, canavarca hislerle yaralama suçu oldu. Teklifin 48. maddesinde yapılan değişiklikle, "sonuçları itibariyle ağırlaşmış yaralama" kapsamına giren, yüzün veya vücudun bütünlüğünü bozmaya dönük yüze kezzap atma gibi "canavarca hislerle işlenen suçlarda infazın ½ oranında uygulanmasından vazgeçildi ve mevcut düzenlemedeki üçte iki oranı korundu.

Ayrıca bir senelik denetimli serbestlik uygulamasına devam edilmesi kararı aldındı. Daha önce sunulan tekliflerde, kamuoyunda ‘cezasızlık algısı’nı ortadan kaldırmak için bir ay ceza alan birinin bile cezaevine girmesinin önü açılıyordu ancak kamuoyundan gelen tepkiler üzerine bu düzenlemeden vazgeçildi. 18 ay ve altında ceza alanların cezaevine girmesi engellenmiş oldu.

NELER DEĞİŞTİ?

Denetimli serbestlik süreleri 1 kereliğe mahsus 1 yıldan 3 yıla çıkarılacak.

0-6 yaş grubunda çocuğu bulunan kadınlar ve 70 yaşını bitirmiş hükümlüler içinse bu süre 4 yıla yükseltildi.

Kadın, çocuk ve 65 yaşını bitirmiş kişiler cezalarının 1 yılını 70 yaşını bitirmiş kişiler 2 yılını 75 yaşını bitirmiş kişiler 4 yılını konutlarında geçirebilecek. Ağır hastalığı ve engeli olanlar da bu kapsamda değerlendirilecek.

Hükümlünün iyi hali ile ilgili değerlendirme sadece hükümlünün cezaevi süreciyle ilgili olacak. Cezaevi dışında iyi hal için belge istenmeyecek.

 ''İNFAZ DÜZENLEMESİ KAMU VİCDANININ HASSASİYETLERİ DİKKATE ALINARAK HAZIRLANDI''

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen İnfaz Kanunu ile ilgili yapılan eleştirilere yanıt veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, infaz düzenlemesinin kamu vicdanının hassasiyetlerinin dikkate alınarak hazırlandığını söyledi. 

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Yeni infaz düzenlemesi, uygulamadaki sıkıntılar yanında, milletimizin ve kamu vicdanının hassasiyetlerini de dikkate alarak hazırlanmıştır. Genel Kurulda kabul edilen bu düzenleme oldukça önemli yenilikler getiriyor. Yeni infaz düzenlemesiyle sistemin işleyişini hem mağdurlar hem suçlular açısından çok daha adil bir hale getirmeyi amaçladık. Yargı Reformu Stratejimizi, bu sürecin en önemli halkalarından biri olarak görüyorum."

TAHLİYELER NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

İnfaz paketinin Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte kısa süre içerisinde cezaevlerindeki çalışmalar tamamlanacak. Tahliyelerin ne zaman gerçekleştirileceği ile ilgili resmi bir açıklama olmasa da 1-2 haftalık süreç içerisinde tahliyelerin gerçekleşmesi bekleniyor.

NE ZAMAN RESMİ GAZETEDE YAYIMLANACAK?

Pek çok maddeyi içinde barındıran bu yeni yasa Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girmiş olacak. Herhangi bir aksi durum yaşanmaması durumunda, yasalaşan maddeler birkaç gün içerisinde derlenip Resmi Gazete’de yayımlanıyor. Şimdi de uzun süredir üzerinde çalışılan ve birçok düzenlemenin yapıldığı maddelerin, 15 Nisan Çarşamba günü itibariyle yayımlanmış olacağı öngörülüyor.