Koronaviristen sonra Çin'de yüzünü göstermeyen Şi Cinping nerede?

Çin’in Vuhan kentinde başlayan Koronavirüs salgının çıktığı günden bu yana gözükmeyen Çin Halk Cumhuriyeti’nin Devlet Başkanı Şi Cinping’in bu tutumu, farklı görüşlerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping bugüne kadar 909 kişinin hayatını kaybettiği ve 40 bin 171 kişinin tedavi gördüğü salgın süresince kamuoyu önüne hiç çıkmadı. Son olarak 28 Ocak günü gözüken Şi Cinping’in neden o günden bu yana gözükmediği akıllarda birçok soru işareti bıraktı.

14

OLUMSUZ TEPKİLERİ KENDİ ÜSTÜNE ÇEKMEK İSTEMİYOR

28 Ocak’tan bu yana ortalıkta gözükmeyen Çin Devlet Başkanı bazı uzmanlara göre kamuoyunda oluşacak kaçınılmaz suçlamaları ve eleştirileri, salgınla mücadele başarıyla gerçekleştirilse bile, üzerine çekmek istemiyor. 

Şi Cinping, Mao Zedong’dan itibaren gelen en güçlü lider. Fakat kurmuş olduğu merkeziyetçi sistem kesin gücü getirmekle birlikte mutlak sorumluluğuda getiriyor. Bugüne kadar Vuhan’da görevli birçok devlet yetkilisi istifa etmek zorunda kaldı. Virüsün yayılmaya devam etmesi durumunda görevden alınan ve istifa eden devlet görevlilerinin makamlarının da yükselmesi Başkan Şi’yi böyle bir duruma sevk etmiş olabilir. 

24

ÇEKİRDEĞİ KORUMAK

Çin uzmanı Bill Bishop, Şi’nin hastalığa yakalanmamak ve maskeyle kamuoyunda gözükerek kendi imajının dolayısıyla ülke imajının zedelenmesini istemediğini söylüyor. Bununla birlikte devlet merkezinin çekirdeğinin koruma altına alındığını aktaran Bishop olası sıkıntılı durumlarda Başbakan  Li Keqiang gibi kamuoyunda daha çok gözüken ve daha harcanabilir insanlara bu işin olumsuz yanlarının sorumluluğunun yükleneceğini belirtti.


ETKİLİ VE VERİMLİ OLMAK İÇİN...

Konuyla ilgili olarak, salı günü People’s Daily haber sitesinde koronavirüse karşı verilen mücadelenin sadece Çin Komünist Partisi ve 'yoldaş' Şi Cinping’in liderliği ile birlik olunduğu sürece kazanabileceğini söyleyen editöryel bir yazı da yayınlandı.

Tüm bu gelişmelerin dışında Başkan Şi’nin kişisel olarak süreci planladığı ve yönettiği bu nedenle bu zaman kadar yapılan çalışmaların bu kadar etkili ve verimli olduğu belirtildi.

44