Koronavirüsten sonra dünyayı yeni bir kriz bekliyor

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik şokun şimdiden 2008’de yaşanan finansal krizden daha büyük bir hale geldiğini belirterek dünyanın en büyük ekonomilerinin önümüzdeki aylarda resesyona girebileceğini açıkladı. Küresel ekonomileri derinden sarsan koronavirüs pandemisi bitse de etkileri yıllar boyu devam edecek gibi. Bütün bu sarsıntıların ardından ekonomilerin nasıl toparlanacağı ise merak konusu...

Koronavirüs (Covid - 19) Wuhan şehrinden dünyaya yayıldığı ilk günden beri ülkeler iç ve dış sorunlarını kenara itip, bu pandemiye odaklandı. Devletler Koronavirüs'ün aşısını bulabilmek için seferber oldular, bunun için milyon dolarlar harcanıyor. Bazı ülkelerde mevcut hastaneler yetmediği için yenileri inşaa ediliyor, AVM'ler, spor kompleksleri, öğrenci yurtları v.b yüzlerce yapı hastaneye dönüştürülüyor. Bir çok ülkede sokağa çıkma yasağı konuldu, üretim durdu, hizmet sektörü kepenkleri kapattı. Covid - 19'a karşı alınan bu tedbirler ekonominin sırtına büyük bir yük olarak bindi. Uzmanların ekonominin geleceğiyle ilgili yaptıkları açıklamalar maalesef iç açıcı değil. OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, Koronavirüs'ten sonra dünya ekonomisinin belini kolay kolay doğrultamayacağını söylüyor.

 KÜRESEL BÜYÜME HIZI YARI YARIYA DÜŞECEK

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik şokun şimdiden 2008’de yaşanan finansal krizden daha büyük bir hale geldiğini belirterek dünyanın en büyük ekonomilerinin önümüzdeki aylarda resesyona girebileceğini söyledi.

BBC'ye yaptığı açıklamada Gurria, ülkelerin hızla toparlanacağına inanmanın bir hayal olduğunu, koronavirüs salgınının küresel büyüme hızını yarı yarıya azaltıp yüzde 1,5'e düşürebileceğini, hatta bu tahminlerin bile "fazla iyimser" göründüğünü belirtti.

"YILLARCA SALGININ EKONOMİK SONUÇLARIYLA UĞRAŞACAĞIZ"

Covid-19'un neden olacağı işsizlik oranı ve iflasların boyutunun hâlâ bilinmediğine dikkat çeken Gurria, ülkelerin salgının ekonomik sonuçlarıyla önümüzdeki yıllar boyunca uğraşmak zorunda kalabileceklerini aktardı.

OECD, hükümetlere koronavirüs testlerini ve tedavilerini hızlandırmak için gerekli maddi şartları oluşturmaları çağrısı da yaptı.

"11 EYLÜL SALDIRILARINDAN DAHA BÜYÜK BİR ŞOK"

Gurria’ya göre Koronavirüsün yarattığı ekonomik belirsizlik, ekonomilerin 11 Eylül saldırıları ya da 2008 finansal krizinden daha büyük bir şok yaşamalarına yol açtı.

"KORONAVİRÜS KAÇ KİŞİYİ İŞSİZ BIRAKACAK"

OECD Genel Sekreteri Gurria, bunun en büyük sebeplerinden birinin bu süreç sonunda kaç kişinin işsiz kalacağının ve ortaya çıkacak işsizlik ile nasıl başa çıkılacağının bilinmemesi olduğunu aktardı.

YILLAR SÜRECEK KAMBURA DÖNECEK

Hükümetlerin borçlanma kurallarını çöpe atıp krizle başa çıkmak için ellerindeki her şeyi kullanması gerektiğini söyleyen Gurria, büyük bütçe açıklarının halihazırda borçlu ülkelerin sırtında yıllar sürecek bir kambura dönüşebileceğini aktardı.

KORONAVİRÜS'TEN SONRA TOPARLANMA V ŞEKLİNDE Mİ OLACAK U ŞEKLİNDE Mİ?

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin oluşturduğu G20 grubu ülkeleri, toparlanmanın V şeklinde olacağına inanıyor.

Hızlı bir şekilde ekonomik aktivitede düşüş ardından da hızlı bir yükseliş bekliyorlar.
Ancak Gurria, bu görüşe karşı çıkıyor; U şeklinde bir dibin yaşanacağı ve toparlanışın uzun süreceği bir süreç bekliyor; bugün alınacak kararlarla L şeklinde bir krizin önüne geçilebileceğini ifade ediyor.

Eğer tablo Gurria'nın ifade ettiği gibi olursa gezegenimiz büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalacak. Koronavirüs sadece bizi değil, bir sonraki nesli de etkiliyecek. Umarız Genel Sekreter'in uyarılarına kulak verilir, salgının hayatımıza etkileri minimal düzeyde kalır.