Covid-19 salgını son bulacak mı?

Dünyayı etkisi altına almış bulunan Covid-19 salgını için ilaç şirketleri aşı çalışmalarında gelişmeler kaydetti. Dünya genelinde aşı olmak isteyen insanlar kadar olmak istemeyenler de mevcut. Çeşitli ülkelerde aşı zorunlu hale mi gelecek? Aşıya dair güncel bilgiler ışığında yanlış bilinenleri sizler için derledik. Detaylar haberimizde…

Bilim insanları aşı çalışmalarına, yetkililer de bulunan aşıları uygunluk testlerinden geçirme operasyonlarına devam etmekteler. Alman BioNTech firmasının geliştirdiği COVID-19 aşısının ABD ve Avrupa ülkelerinde acil durumlarda kullanımı için yaptığı ruhsat başvurusunun yakında tamamlanması bekleniyor. ABD'li ilaç şirketi Moderna ile Rusya'nın Sputnik V aşısı da üçüncü aşama deneylerinde yüzde 90'ların üzerinde olumlu sonuçlar elde ettiklerini duyurdu.

110

Dünya geneli sosyal medyada yankı bulan bir yanlış bilgi ise BioNTech ile ilgili oldu. Yapılan iddia ise; BioNTech yöneticilerinin sosyal medya hesaplarından "Her şey planlandığı gibi giderse, bu yılın sonu ve 2021'in başlarında bir aşı tedarik edebileceğiz" dediği iddia ediliyor. İlk açıklama BioNTech kurucuları Uğur Türeci ve Özlem Şahin’den geldi. Atılan twit resmi değildir. Twitter hesaplarımız bulunmamaktadır açıklaması oldu. İki önemli bilim insanı adına açılan sahte hesapların açılış tarihi Eylül ayını gösteriyordu. 

210

PERU’DA ZORUNLU AŞI İDDİASI DOĞRU MU?

Sosyal medyada yayılan bir diğer iddia ise Latin Amerika ülkesi Peru'da COVID-19 aşısının artık zorunlu olduğu ve aşılanmaya reddedenlerin tutuklandığı iddia ediliyor. İddianın kaynağı 7 Kasım tarihli bir Facebook gönderisi. Gönderideki üç fotoğrafta koruyucu giysiler giyen sağlık çalışanları ev ziyareti yaparken görülüyor. Peru'da zorunlu COVID-19 aşıları yapılmadığı gibi, ülkede halihazırda onaylanmış resmi bir aşı henüz yok. Sosyal medyada yayılan fotoğrafı araştıranlar ise resmin aslında ülkenin en eski radyo istasyonu olan Radio Nacional del Peru'nun web sitesinde de de olduğunu gösteriyor. Burada, söz konusu resimlerden biri kullanılarak Peru Sağlık Bakanlığı'nın La Victoria bölgesindeki 50 tugayının difteri aşısı kampanyası hakkında bir haber veriliyor.

Peru Sağlık Bakanlığı da 28 Ekim'de kayıtlı difteri vakasından sonra evlerde aşı kampanyaları düzenleyen" 50 tugay hakkında bir tweet atmıştı. Öte yandan Peru Sağlık Bakanı Pilar Mazzetti, COVID-19 aşısının zorunlu hale getirilmeyeceğini kesin bir şekilde açıklayıp "insanlar aşı olmak istemezlerse aşı yapılmayacaklar" ifadelerini kullanmıştı.  

410