Korona tedavisinde denenen ve umut veren ilaçlar

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi can almaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları, salgının çözümü olabilecek ilaç tedavileri geliştirmek için yoğun bir çaba sürdürüyor. Peki koronavirüs tedavisinde bu güne dek hangi ilaçlar denendi, sonuçları neler oldu?

KEVZARA

Romatizma ilacı

Kanser tedavilerinde kullanılan ve artrit tedavisi için onaylanan bir başka monoklonal antikor tedavisi Kevzara. Ağır Covid-19 hastalarında görülen sitokin fırtınasını yatıştırmaya yönelik deneyler sürüyor.

Regeneron, tedavinin etkili olup olmadığı ile ilgili ilk verilerin Nisan sonunda elde edileceğini açıkladı.

112

KALETRA 

AIDS tedavisinde kullanılıyor

AIDS’e neden olan İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü’nü (HIV) tedavide ve engellemede kullanılan antiviral karışımı Kaletra, dünyanın dört bir yanında Covid-19’un tedavisine yönelik 20 çalışmada başrolde.

İlaç, bir taşıyıcı ile yüksek riskli temasta bulunmuş kişilerin hasta olmasını önleme amaçlı da deneniyor. İlk sonuçların Mayıs ayında açıklanması bekleniyor.


212
IFX-1

Deneysel ilaç

Bu monoklonal antikor tedavisi de vücutta enflamasyonu uyaran C5a isimli peptitleri hedef alıyor. Yani amacı enflamasyon mekanizmasını engellemek.

Deneysel bir ilaç olan IFX-1, Hollanda’da Nisan ayı başında Corona virüsüne bağlı ağır zatürre hastalarında denenmeye başlandı. İlk sonuçların Ekim ayında açıklanması bekleniyor.

PLAZMA TEDAVİSİ

İlaçsız yöntem

Corona virüsünü atlatan hastalardan alınan kan plazması, halen hasta olan kişilere verilerek, plazmanın içerdiği virüsle savaşan antikorların, hastanın vücudunda da aynı görevi yapmasını sağlamak. Başka hastalıklara karşı da 100 yıldan fazladır kullanılan bu yöntem, çok az risk ya da yan etki barındırıyor.

Çin, Avrupa ve ABD’deki kontrol grubu karşılaştırmalı deneylerde de plazma terapisinin yarar sağladığına dair güçlü kanıtlar toplandı. Nisan ayında açıklanan sonuçlara göre Çin’de ağır durumdaki 20 hastanın 10’una bu tedavi uygulandı ve aynı tedaviyi almayan diğer 10 hastaya göre dikkate değer bir iyileşme görüldü. Bu tedavi yöntemi hali hazırda mümkün, ama sınırlı. İyileşmiş hastalardan toplanacak plazma, tüm ihtiyacı karşılayamayabilir. 

412