60. ve 61. dönem AK Parti hükümetinde Adalet Bakanlığı görevini yapan Sadullah Ergin, 6 Temmuz 1964 tarihinde Hatay'ın merkez Antakya ilçesinde Mehmet İsmet ve Hatice çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimini Antakya'da tamamlayan Ergin, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesinde 1 yıl okuduktan sonra 1983 yılında geçiş yaptığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1987 yılında mezun oldu.

Askerlik görevini tamamladıktan sonra Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nde 5 yıl süreyle kurum avukatı olarak çalışan Sadullah Ergin, 1995 yılında istifa ederek serbest avukatlığa geçiş yaptı.

Çeşitli dernek ve cemiyetlerde yöneticilik yapan Sadullah Ergin, Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nde de Hatay İl Başkanı olarak görev yaptı. 1999 yerel seçimlerde Fazilet Partisinden Antakya belediyesi Başkan Adayı olarak seçimlere giren Ergin, Adalet ve Kalkınma Partisi Hatay Kurucu İl Başkanı oldu.

3 Kasım 2002 tarihinde yapılan 22. dönem milletvekili genel seçimlerinde 1. sıradan Hatay milletvekili olarak TBMM'ye girdi. 3 dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili olarak görev yaptı. 2006 yılında Ali Dibo skandalı'nda adı geçti. 60. Cumhuriyet Hükümeti'nde Adalet Bakanlığı görevini yürüttü. 61. Cumhuriyet Hükümeti'nde yeniden Adalet Bakanlığı görevine getirildi. 25 Aralık 2013 tarihinde 2014 Türkiye yerel seçimlerinde AK Parti'nden Hatay Büyükşehir Belediye başkan adaylığı nedeniyle Adalet Bakanlığı görevinden ayrıldı. Ancak yerel seçimlerde 5000 oy farkla Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı CHP'li Lütfü Savaş'a karşı kaybetti.

AK Parti'den ayrıldıktan sonra, 9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan tarafından kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Orta düzeyde İngilizce bilen Ergin, evli ve 4 çocuk babasıdır.