SADAT NEDİR?
 
SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat, Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (SADAT), 28 Şubat 2012’de Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi öncülüğünde 23 subay ve astsubay tarafından kurulmuş olan uluslararası savunma danışmanlık şirketidir.
 
SADAT NEREDE KURULDU?
 
ASDER mensupları tarafından kurulan savunma sanayinde önemli adımlar atan Türkiye’nin ilk Uluslararası Özel Savunma Danışmanlık Şirketi olan SADAT’ın merkezi İstanbul Beylikdüzü’dür.
 
SADAT EKİPLERİ HANGİ ÜLKELERDE ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR?
 
Arapça "Seyitler" anlamına gelen SADAT, başta Müslüman coğrafyalar olmak üzere İslam ülkelerinde faaliyet gösteriyor.
 
SADAT’IN FAALİYETLERİ NELER?
 
Ülkelerin resmi silahlı kuvvetlerinin ihtiyaç duydukları alanda danışmanlıklarını yapan, eğitimlerini veren, harp silah, araç, gereçlerinin temini konusunda yardımcı olan SADAT, savunma planlamalarına yardımcı oluyor.
 
SADAT DEVLETTEN DESTEK ALIYOR MU?
 
İstanbul Ticaret Odası ve Genelkurmay tarafından sürekli olarak denetlenen SADAT, hükümet ya da devlet makamlarından herhangi bir destek almıyor.
 
SADAT’IN TÜRKİYE’DE ASKERİ VAR MI?
 
Devletin resmi silahlı gücünün dışında ülke içerisinde bir ordunun olması fikrine karşı olan SADAT’ın Türkiye’de herhangi bir faaliyeti yok.
 
SADAT MENSUPLARI PARALI ASKER Mİ?
 
Kendilere iletilen projenin mahiyetine göre kadro oluşturan SADAT, Türkiye içerisinde ya da dışında ‘paralı asker tipi’ bir organizasyon kurmuyor.
 
SADAT’IN KURUCUSU ADNAN TANRIVERDİ KİMDİR?
 
Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı ve KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı gibi görevlerde bulunan, son olarak tuğgeneralliğinin dördüncü aşamasında Kara Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanı iken kadrosuzluktan dolayı emekli olan Adnan Tanrıverdi, uzun süre ASDER Genel Başkanlığı yaptı. ABD’de hizmet veren Özel Savunma Danışmanlık Şirket’lerinden esinlenerek SADAT’ı kurmuştur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Belediye Başkanlığı sürecinde tanışan Adnan Tanrıverdi, 15 Temiz 2016’da yaşanan darbe girişiminin ardından geçtiğimiz dönem Cumhurbaşkanı Güvenlik Politikaları Başdanışmanı olarak görev almıştır. Aralık 2019’da İstanbul'da düzenlenen 3. Uluslararası İslam Birliği Kongresi'ne katılan Tanrıverdi’nin burada yaptığı "Mehdi’nin gelişine hazırlanmamız gerekiyor" şeklindeki açıklaması kamuoyunda büyük tepki toplamıştı. Tanrıverdi, kendisine yöneltilen eleştiriler üzerine 8 Ocak 2020’de hem başdanışmanlık hem de Güvenlik ve Dış Politika Kurul Üyeliği görevlerinden istifa etti.