Meral Gürer Akşener, 18 Temmuz 1956’da Selanik'ten Kocaeli'ye göç eden Balkan Türkü bir aileden Tahir Ömer Bey ve Sıdıka Hanım'ın çocuğu olarak, Kocaeli'nin İzmit ilçesine bağlı Gündoğdu köyünde dünyaya geldi.

1974 yılında Bursa Kız Öğretmen Lisesi'ni tamamlamasının ardından 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun olan Meral Akşener, 1979 ve 1982 yılları arasında öğretmen olarak görev yaptı.

1982 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi'nde araştırma görevlisi olan Meral Akşener, yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde tamamladı.

Kocaeli Üniversitesi'nde İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı görevi yürüten Meral Akşener, Zübeyde Hanım Şehit Aileleri Vakfı'nın kuruluşunu üstlenerek başkanlığını üstlendi.

MHP Kocaeli il başkanı olan ağabeyi vesilesi ile lise ve üniversite hayatı sürecinde ülkücü mücadelede yer alan Meral Akşener, 1994 yerel seçimlerinde Doğru Yol Partisi'nden Kocaeli Büyükşehir Belediye başkan adayı oldu.

İlk kez 1995 Türkiye Genel Seçimlerinde DYP Kocaeli milletvekili olarak Meclis’e giren Meral Akşener, (DYP) Kadın Kolları Başkanlığı görevi üstlendi.

3 Kasım 1996 tarihinde Susurluk kazası sonrası İçişleri Bakanlığı görevinden istifa eden Mehmet Ağar'ın yerine gelerek, Türkiye tarihindeki ilk kadın İçişleri Bakanı olan Meral Akşener, 1999 Türkiye genel seçimlerinde DYP İstanbul milletvekili olarak tekrar meclise girdi.

AK Parti’nin kuruluşu sürecinde de görev üstlenen Meral Akşener, 3 Kasım 2001 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi'ne katıldı.

2007 Türkiye genel seçimlerinde MHP İstanbul milletvekili olarak meclise giren Akşener, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye siyasi işler alanında başdanışmanlık yaptı.

2004 yerel seçimlerinde MHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı olan Akşener, 10 Ağustos 2007 tarihinde Güldal Mumcu ile beraber TBMM başkanvekilliği görevine seçildi.

2011 ve Haziran 2015 genel seçimlerinde tekrar MHP İstanbul milletvekili seçilen Meral Akşener, Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde partisinden milletvekili adayı gösterilmedi ve 8 Eylül 2016 tarihinden partiden ihraç edildi.

19 Haziran 2016 tarinde Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine başvurarak, partiden ihraç kararına ihtiyati tedbir konulmasını isteyen Meral Akşener’in talebi, 15 Aralık 2016 tarihinde Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi.

Siyasi Partiler Kanunu, seçim kanunları ile diğer ilgili mevzuat çerçevesinde 25 Ekim 2017'de, Meral Akşener öncülüğünde kurulan ve İYİ Parti’nin Genel Başkanlığı görevini üstlenen Meral Akşener, 2018 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde cumhurbaşkanı adayı olmuştur.

1980 yılından bu yana Makine Mühendisi Tuncer Akşener ile evli olan Meral Akşener’in Fatih Akşener adında bir oğlu vardır.