Kamal Harris, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan yardımcısı ilan edildikten sonra tüm dikkatleri üzerine çekti. Cumhuriyetçi Donald Trump’a karşı seçimleri kazanan Joe Biden ile göreve gelen 56 yaşındaki Harris, anne tarafından Hintli. Baba tarafından Jamaikalı olan Kamala Harris, daha önce başsavcı görevinde bulundu.

KAMALA HARRIS KİMDİR?

Kamal Devi Harris, Oakland, California’da 20 Ekim 1964 tarihinde dünyaya geldi. Biyolojist Hintli bir anne (Shyamala Gopalan) ve Jamaika kökenli emekli bir ekonomist babanın kızı olan Harris, UC Hastings of the Law (1989), Howard Üniversitesi (1986) ve Westmount High School’da eğitim gördü.

Avukat ve siyasetçi olarak görev yapan Harris, 2010 yılında yapılan Kaliforniya eyalet seçimlerinde 32. Kaliforniya Başsavcısı olarak göreve geldi. ABD Senatosu’ndan tek siyahi kadın olan Harris’in Başsavcılık döneminden kalma kuvvetli bir hitabeti olduğu biliniyor.

2020 yılı ABD Başkanlığı için parti ön seçimlerine katılan Harris, yeterli çoğunluğu sağlayamadığı için adaylıktan çekildi. Geçtiğimiz yıl ağustos ayında Joe Biden tarafından Başkan yardımcısı olacağı açıklandı. Biden’ın görevi devr alması ile birlikte Harris ilk kadın, siyahi ve Asya kökenli başkan yardımcısı unvanına sahip oldu.

Siyasi kariyerinde sürekli olarak 1915 olaylarından “Ermeni Soykırımı” olarak bahseden ve tanınmasına yardım eden Harris, Senatörlüğü sırasında ABD Başkanı Donald Trump’ın Orta Doğu’ya ilişkin politikalarını sık sık eleştirdi.

2016 yılında yaptığı bir açıklamada Harris, “Savcılık ve California Eyaleti Adalet Bakanlığı’nı yaptığım dönemlerde Ermeni toplumunun yanında olduğum gibi Başkan yardımcılığı döneminde de Senato’nun Ermeni Soykırımı’nı tanıması için elimden geleni yapacağım” dedi.