Cumhuriyet Halk Partisi'nde 24-25-26. Dönem Mersin Milletvekili olarak görev alan Aytuğ Atıcı, 23 Kasım 1964’te Adana’da doğmuştur. 

İlk, orta ve lise eğitimini 1970-1981 yılları arasında Adana’da tamamlayan Aytuğ Atıcı, 1981 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak tıp eğitimine başladı ve 1987 yılında hekim olmuştur. 

Aynı fakültede asistan olarak başlamasının ardından Doçent olan Atıcı, Mersin Üniversitesinde Başhekimlik, Dekan Yardımcılığı, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve İlk Yardım Araştırma ve Uygulama Merkezi Kurucu müdürlükleri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı, Neonatoloji Bilim Dalı Kurucu Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. 

Aytuğ Atıcı, 1995 yılında İsrail’de Tel Aviv Üniversitesi Sackler Tıp Fakültesi’nde, 1997 yılında ABD’de Columbia Üniversitesi Presbiterian Çocuk Hastanesi Neonatoloji-Perinatoloji Merkezi’nde ve 1998 yılında Japonya’da Osaka Tıp Merkezi ve Anne-Çocuk Sağlığı Araştırma Enstitüsü’nde mesleki eğitimler almıştır. 

İlk kez 12 Haziran 2011 yılında yapılan genel seçimlerde CHP Mersin 1. Sıra Milletvekili adayı gösterilen Atıcı, 24. Dönem CHP Mersin Milletvekili olarak TBMM’ye seçilmiş, aynı dönemde Cumhuriyet Halk Partisi Bingöl İli Gönüllü Milletvekilliğini de üstlenmiştir. 

TBMM’de üç dönem milletvekili olarak görev alan Aytuğ Atıcı, 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen milletvekili genel seçimlerinde kendi isteğiyle aday olmamıştır. 

Evli olan Atıcı’nın, Göktuğ ve Doğa adında iki çocuğu vardır. İyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Arapça bilen Aytuğ Atıcı, en çok 'sakal' eylemi ile tanınmıştır.