1975 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelen Av. Ahmet Tüysüz, ilköğrenimini burada tamamlamasının ardından Çaycuma Lisesi’nden mezun olmuştur.

1994 yılında başladığı Marmara Üniversitesi Hukuk bölümünden 1998 yılında mezun olan Av. Ahmet Tüysüz, 2000 yılında İstanbul Barosu’nda stajyer avukat olarak mesteğe başlamıştır.

Halen serbest avukatlık mesleğini sürdüren Ahmet Tüysüz, 2002 - 2016 yılları arasında Çocuk Hakları Komisyon Üyesi olarak görev almıştır.

2005 yılında TBB Çocuk Hakları Komisyonları Koordinatörlüğü’nü üstlenen Av. Tüysüz, aynı zamanda UNICEF- British Council “Çocuk Adalet Sistemi Yapılandırılması Proje Hazırlama Teknikleri Eğitimi”ni de bir arada yürütmüştür.

Şanlıurfa Kent Konseyi’nde Engelliler Meclisi Koordinatörü olarak görev alan AV. Tüysüz, UNICEF ve MEB iş birliğinde yürütülen “Haydi Kızlar Okula’ projesi kapsamında “Kız Çocuklarının Okullaşmasına Destek Kampanyası” Şanlıurfa ve Şırnak il danışmanı olarak görev almıştır.

2017 yılında Adli Yardımın Geliştirilmesi Kapsamında Türkiye Barolar Birliği, Adalet Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve İsveç Hükümeti’nin desteği ile gerçekleştirilen ‘Sıla Projesi’ kapsamında Kanada’da bulunan Av. Ahmet Tüysüz, bu projenin ardından arabuluculuk sertifikası almıştır.

Türkiye’de “Çocuk Ceza Adaleti Sistemi’nin İyileştirilmesi” kapsamında proje eğitimlerinde bulunan Av. Ahmet Tüysüz, 2017 yılından bu yana Şanlıurfa Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir.

2018 yılında Şanlıurfaspor Hukuki İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu üyeliği görevini üstlenen Av. Ahmet Tüysüz ayrıca 2016 - 2018 yılları arasında Şanlıurfa Baro Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Av. Ahmet Tüysüz aynı zamanda “HAKTEMELLİ POLİTİKALAR İÇİN HÜMANİST GRUP DERNEĞİ” kurucu üyesidir.

Av. Ahmet Tüysüz evli ve iki çocuk babasıdır.