Her yıl mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan Anneler Günü, bu yıl dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle birçok kişinin annesine uzak kalmasıyla hatırlanacak.

Dijital satın alma platformlarının hemen hepsinde annelere özel kampanyalar dikkat çekerken, sanılanın aksine Anneler Günü bir reklam ve pazarlama dâhisi tarafından girmedi hayatımıza.

Anneler Günü’ne dair gündemde yer alan üç iddia ise şöyle;

1- Yunan mitolojisinde Zeus'un annesi Rhea için ilkbaharda kutlamalar yapılan kutlamaların Anneler Günü’ne dönüşmesi. Payen geleneklerinde baharın gelişinin de kutlanması.

2- Hıristiyanlık inancının Paskalya öncesi tutulan ve 40 gün boyunca hayvansal gıdalar yememeyi içeren orucun (Lent) dördüncü haftasında, katedrallere ailecek gidilen ‘Kilise Ana’ kutlaması.

3- Günümüzde Anneler Günü kutlamasının ilk çağrısının ise Amerika Birleşik Devletleri'nde Julia Ward Howe tarafından 1870'de yapıldığı kabul ediliyor.

TÜRKİYE’DE İLK KUTLANAN ANNELER GÜNÜ NE ZAMAN?

Türkiye’de ilk kez Anneler Günü 1955 yılında kutlandı. Türk Kadınlar Birliğinin girişimleri ile 5 Mayıs 1955 tarihinde alınan kararda; mayıs ayının ikinci pazar gününün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 'Anneler Günü' olarak kutlanması netleşti. İlk Anneler Günü’nde ise yılın annesi olarak 93 harbi kahramanı 98 yaşındaki Erzurumlu Nene Hatun seçildi.

Nene Hatun ilk çocuğu ve sonradan doğan 2 oğlunu 1. Dünya Savaşı’nda şehit vermişti. Zatürre nedeniyle kaldırıldığı hastanede 22 Mayıs 1955’te vefat etti.

YENİDEN BİR İLK!

İlk kez 1955 yılında kutlanmasından bu yana her çocuk için annesinin yanında geçirdiği en özel anlara tekabül eden Anneler Günü, bu yıl yeni tip koronavirüs nedeniyle devam eden sokağa çıkma kısıtlamasına takıldı.

Anneler Günü’ne özel olarak çiçekçilerin paket servis yapılmasına izin verilmesi ile birlikte birçok kişi rahat bir nefes alırken, annelerinin yanında olmak isteyenler için dijital platformlarda hediye seçenekleri, güzel sözler içeren kartlar, Anneler Günü’ne özel mesajların yer aldığı sözler bulunmaya devam ediyor.