20 Ocak 1953 tarihinde Trabzon’un Fındıklı köyünde, Şakire ve Ali çiftinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Alaattin Çakıcı, İstanbul’a göç etmelerinin ardından Kâğıthane ilçesinde Gültepe semtine yerleşti.

Gençlik döneminde bir süre cezaevinde kalan Alaattin Çakıcı, 1980 öncesinde baba Ali Çakıcı ve kardeşi Gençağa Çakıcı ile birlikte MHP Ülkü Ocaklarına dâhil oldu.

1979 yılında vurulan Alaattin Çakıcı, yaralı olarak kurtulmasının ardından 5 Mayıs 1980’de yaşanan saldırıda babası Ali Çakıcı’yı kaybetti.

1980 Darbesi sürecinde tutuklanan Çakıcı, MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında yargılandı ve somut delil yetersizliğinden 1982 yılında serbest bırakıldı. Aynı yıl davadan tahliye olan Çakıcı, ‘en parlak dönemi’ olarak adlandırılan 1987 yılının 3 – 12 Ağustos tarihleri arasında yurt dışına çıksa da 10 gün sonra Türkiye’ye döndü.

ASALA ile mücadele teklifini kabul eden Çakıcı, aldığı eğitim sonrası tim komutanı olarak görevlendirildi.

1990 yılı Ekim ayında yaralama nedeniyle bir süre tutuklu kalan Çakıcı, 1995’te gazete ve televizyonlara bülten şeklinde faks çekti ve Dev-Sol lideri Dursun Karataş’ı öldüreceğini bildirdi.

1972 yılında Gönül Kurtuluş ile evlenen Çakıcı’nın Ali, Aytül ve Betül adında üç çocuğu bulunuyor. Eşinden ayrılan Alaattin Çakıcı bir dönem eşinden ayrılmış ve ünlü kabadayılardan Dündar Kılıç’ın kızı Uğur Kılıç ile 20 Mayıs 1991 yılında Trabzon’da evlenmişti.

1994 yılında boşanan Çakıcı eski eşi Uğur Kılıç’ın ölümünde azmettirici olduğu gerekçesiyle 19 yıl 2 ay ceza aldı.

Yurtdışında kaldığı sürede, ABD, Belçika, İtalya, Güney Afrika, Brezilya, Singapur, Japonya ve Fransa’da dolaşan Çakıcı, 17 Ağustos 1998'de Türk ve Avusturya polisiyle birlikte düzenlenen bir operasyonla modacı Canan Yaka ile sanatçı Selçuk Ural'ın kızı Aslı Ural'la birlikte Fransa'nın Nice kentinde yakalandı. Yakalandığında, Alaattin Çakıcı’nın üzerinden Nedim Caner adına düzenlenmiş kırmızı bir pasaport ve 17,000 dolar çıkmıştı.

Gazeteci Hıncal Uluç'u yaralamaya azmettirmek davasında 3 yıl 4 ay hapis cezası verilen, 15 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne yönelik 26 Mart 2000 tarihinde düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili davada, “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan 3 yıl 4 ay ceza alan, müessir fiile azmettirmekten de 14 yıl 9 ay cezaya çarptırılan; Borsacı Adil Öngen'in arabasının kurşunlanmasıyla ilgili olarak 10 yıl 10 ay cezaya çarptırılan; Uludağ'da, 1995 yılında eski eşi Nuriye Uğur Kılıç'ın öldürülmesi olayında azmettirici olduğu iddiasıyla yargılanan ve 2006 yılında Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce ömür boyu hapis cezasına çarptırılarak 19 yıl 2 ay hapis cezası alan; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verilmişti.

Alaattin Çakıcı son evliliğini ilk eşi ile yaptı.