Koronavirüs: Aşı olamayanlara kısıtlama gelir mi?

Salgından kurtuluşun tek yolu olarak görülen aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ancak son günlerde aşı olmayanlara yönelik kısıtlamalar gelebileceği iddiaları gündemi meşgul ediyor. Bazı ülkelerde uygulanmaya başlanan ‘’zorunlu aşı’’ politikası, Türkiye’de de uygulanacak mı? Aşı olmayanlara kısıtlamalar gelir mi? Konser, sinema ve maçlara aşı şartı mı geldi? Aşı olmayana yasaklar gelir mi? Aşı zorunlu mu olacak?

Koronavirüs (Covid-19) pandemisine çözüm olabilecek aşılama çalışmaları hızla devam ediyor. Türkiye’de birinci doz aşı yapılan kişi sayısı 36 milyonu geçti. İkinci doz aşısını olan ve ‘’tam aşılı’’ olarak adlandırılan kişi sayısı ise 16 milyona yaklaşmış durumda.

 AŞI OLMAYANA KISITLAMA MI GELİYOR?

Aşılamanın her geçen gün artmasıyla birlikte, normalleşme uygulamalarıda hayata geçti. Bu esneklikle birlikte, aşı kampanyalarına ilginin azalmasından endişe duyuluyor. Ancak delta varyantının da ülkemizde görülmeye başlaması nedeniyle aşı hayat önem taşıyor.

Bu kapsamda atılması planlanan yeni adımlarla aşı yaptıranlara ''pozitif ayrımcılık'' uygulanması gündemde.

AŞI ŞARTI HANGİ ALANLARDA UYGULANACAK?

Eylül - Ekim aylarında Türkiye’deki yetişkin nüfusun yüzde 70 ile 80'inin aşılanması ve toplumsal bağışıklığa ulaşılması planlanıyor. Bu hedefe ulaşmak için hedef kitle olarak belirlenen 18 ile 35 yaş grubuna dönük özel çalışmaların yapılması planlanıyor. 

Son günlerde kamuoyunca yer alan bilgilere göre; Maçlar, sinema, tiyatro ve konser gibi etkinliklere sadece aşılı olanların alınması gibi yöntemler üzerinde duruluyor.