Jinping onayladı: Çin, Kongo'nun borcunu yeniden yapılandıracak

Kongo Devlet Başkanı Denis Sassou Nguesso, Kongo'nun borçlarının yapılandırılması için Çin'e başvurmuştu. Kongo'nun talebine Jinping'in onay verdiğini Kongo Maliye Bakanı açıkladı.

Kongo Başbakanı Antole Collinet Makosso, yaptığı açıklama ile ülkesinin ekonomik olarak zor bir dönemde olduğunu kabullendi.

Koronavirüs süreci ile mali zorlukların birleşerek ülkeyi zor duruma sürüklediğini vurgulayan Makosso, "Kamu borçlarını sürdürülebilir kılmak için elimizden geleni yapmalıyız. Şu anda borcumuz 31 Aralık itibariyle yaklaşık 6 trilyon CFA Frangı seviyesinde. Bu rakam 2020 yılı GSYİH'nın yüzde 98'i. Hedefimiz, bunu GSYİH'nın yüzde 70'i olarak belirlenen CEMAC topluluk standartının altına indirmek" dedi. 

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkenin başvurusu üzerine Kongo'nun Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakerelerini engelleyen borçların yeniden yapılandırılmasını kabul etti. 

Jinping'in kararını Kongo Maliye Bakanı Rigobert Roger Andely açıkladı. Andely, Devlet Başkanı Nguesso ile Xi Jinping arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde borçların gündeme geldiğini, ikinci bir yeniden yapılandırılma talebinin de Pekin yönetimi tarafından onaylandığını belirtti. 

Andely hem Çin hem de Kongo'dan yetkililerin yeni anlaşma koşulları için bir araya geleceklerini belirtti.