Komşudan yeni Suriye uyarısı

Irak eski Başbakanı ve Vataniye Koalisyonu lideri İyad Allavi, Irak’ın askeri yetersizliğine değinerek yabancı askerlerin ülkeden ayrılması durumunda Irak’ın Suriye’ye dönebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Irak’ın eski Başbakanı İyad Allavi askeri boşluğun Irak’ı, Suriye’ye çevirebileceğini söyledi. 

Allavi, dün gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Parlamento, hükümeti sorumlu tutmalı ve çatışmanın yöntemi, zamanlaması ve kullanılan silah türü açısından askeri çatışma kurallarının uygulanma mekanizmalarını izlemeliydi. Irak, DEAŞ’e karşı savaşında ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonu kendisine yardım etmesi için çağırdı. Karar sahibi başkaları değil Irak’tır. Ülke bölgesel ve uluslararası güçler için açık bir arena olamaz” ifadelerini kullandı.

"CEHALET IRAK'I ESİR YAPTI"

Milletvekilliği görevinden yaklaşık bir hafta önce ayrılan Yad Allavi, ülkede yaşananlara seyirci kalınmasına şaşırdığını belirterek, “Bu cehalet Irak'ı uluslararası ve bölgesel varlığın esiri yaptı” açıklamasında bulundu.

Irak hükümetinin petrol gelirlerinden oluşan ulusal bütçesinin yüzde 90'ını oluşturan paranın ABD Merkez Bankası’nda tutulmasına değinen Allavi, “Bundan kim sorumlu ve yankılarını kim üstlenecek? İktidardaki yetkililerin buradaki rolü nedir? Irak bu bataklığa gömüldükten sonra sesleri neden çıkmıyor?” diyerek hükümete eleştiride bulundu.