Kolonyayı yüze sürmek Covid-19'a davetiye çıkarıyor!

Covid-19 pandemisinin yayılmaya başlandığı ilk günden itibaren kolonya tüketiminde büyük oranda artış gözlemlenmişti. Elleri dezenfekte etmek için kullanılan kolonyanın yüze sürülmemesi için Dermatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gürkan Yardımcı'dan kritik bir uyarı geldi. Kolonyayı ellere sürdükten sonra ellerin yüze sürülmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Yardımcı, bu şekilde virüse yakalanma ihtimalinin artacağına dikkat çekti.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gürkan Yardımcı, corona virüsü nedeniyle takıntı haline gelen el hijyenine ilişkin önemli uyarılarda bulundu. 

Koronavirüsünün (Covid-19) sıklıkla ellerin ağız, burun ve gözlere teması sonrası bulaşan bir hastalık olduğuna dikkati çeken Dr. Yardımcı en etkili yöntemin elleri düzgün biçimde yıkamak olduğunu belirterek, "Bu hastalıktan korunmanın en önemli yollarından birisi el hijyenidir. El hijyeninin ise en ideal şekli ellerin en az 20-30 saniye boyunca, el bilekleri de dâhil olmak üzere sabunla ve ılık su ile yıkanmasıdır. Sabun ile ellerin yıkanamadığı durumlarda el dezenfektanları ve alkol içeren kolonyalar kullanılabilir” dedi.

El hijyeni kadar elleri nemlendirmenin de önemli olduğuna vurgu yapan Dr. Yardımcı, vazelin ve doğal yağlarla ellere bakım yapılabileceğini belirtirken “Cildi tahriş edici uygulamalardan kaçınmak oldukça önemlidir. Yüz hijyeni için en önemli nokta ellerin yüz ile temasından kaçınmaktır. Ellerin yüze teması sonrasında ise en az 15-20 saniye süreyle ılık su ve sabunla yüz yıkanmalıdır.

Sirke, kolonya, ıslak mendil, el ya da yüzey dezenfektanları ve tentürdiyot gibi ürünlerin yüz derisine teması ellerde olduğu gibi yüzde de kurumaya, kızarıklığa ve hatta egzamaya neden olabilir. Bu da koronavirüsünün hasarlı deriden bulaşmasını kolaylaştırıp ciddi bir risk oluşturmaktadır" ifadelerini kullandı.