Kolombiya’lı gerillalardan silahlanma çağrısı 

2016 yılında Kolombiya’da hükümetle barış anlaşması imzalayan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) militanlarına tekrardan silahlanma çağrısında bulundu. FARC’ın eski yöneticilerinden olan “Ivan Marquez” kod adlı Luciano Marin, 2016 yılında imzalanan barış anlaşmasına hükümetin ihanet ettiğini, bu nedenle yeniden silahlanma kararı aldıklarını kaydetti.  

Salı günü yayınlanan yeni videoda, FARC’ın iki numaralı lideri ve 2016 yılında Kolombiya hükümeti ile barış müzakerelerinde önemli rol oynayan Ivan Marquez ile birlikte üç eski ve etkili gerilla komutanı kamera karşısında “Savaşma iradesi oldukça kazanma umudu vardır” sloganı yazılı bir pankartın önünde silahlanmaya yönelik metni okudu. "Devlet en önemli yükümlülüklerini yerine getirmedi, vatandaşlarının yaşam haklarını korumadı ve özellikle siyasi sebeplerle düzenlenen suikastlardan vazgeçmedi." diye Marquez, bundan sonra farklı taktiklerin uygulanacağı, sadece kendilerine yönelik yapılan saldırılara karşılık verileceğini ve fidye için adam kaçırılmayacağını söyledi.  
 


Marquez'in etrafında 10'u aşkın kadın ve erkek kamuflaj giysileriyle görülüyor. Aralarında üst düzey eski iki FARC gerillası Jesus Santrich ile 'El Paisa' adıyla bilinen kişi de bulunuyor. Ayrıca Marquez yerel toprak sahipleri ve iş insanlarını "davaya katkıda bulunmaya" ikna etmeye çalışacaklarını söyledi. 
 
Son iki yılda 500’ü aşkın toplum liderinin ve 150 militanın öldürüldüğünü belirten Marquez, yeni örgütün eski ismi olan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçler-Halk Ordusu (FARC-AP) adını alacağını ve diğer muhalif gruplar ve Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile de ittifak kurmak istediğini belirtti. 
 
Marquez’in ve diğer grup liderlerinin yaptığı paylaşımın ardından Kolombiya hükümeti, açıklamayı "oldukça kaygı verici" bulduğunu kaydetti. Ardından FARC'ın Timoçenko adıyla bilinen eski lideri Rodrigo Londono ile barış görüşmelerini yürüten eski devlet başkanı Juan Manuel Santos ise Marquez'in silahlanma çağrısını reddettiklerini açıkladı. Barış mücadelesinden vazgeçmemek gerektiğini vurgulayan Santos, Kolombiya hükümetinin silah bırakmış gerillalara karşı yükümlülüklerini yerine getirmeye devam etmesi için çağrıda bulundu. 
 
FARC'ın kuruluşu ve ekonomik durumu 
 
FARC, kökenleri 1948’lere kadar dayanan Kolombiya’nın sol isyancıları arasında en eski ve en büyük silahlı gruplarındandır. 1948’den 1958’e kadar yükselen Liberal ve Muhafazakar partiler arasındaki iç savaş olan La Violencia’nın Liberal gerilla gruplarına kadar izlenebilir. Gerilla gruplarından biri, 1966’da Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ni vaftiz eden Manuel Marulanda kod adlı Pedro Antonio Marin tarafından yönetildi.  
 
Dünyanın en zengin gerilla gruplarından olan FARC’ın yasadışı uyuşturucu ticaretinden yıllık 500 milyon ila 600 milyon dolar elde ettiği uzmanlar tarafından tahmin ediyor.  FARC ayrıca adam kaçırma, haraç toplama ve kırsal kesimde “koruma” ve sosyal hizmetler için uygulanan resmi olmayan bir “vergi” den de faydalanmaktadır.  2005 Uluslararası Kriz Grubu raporuna göre, FARC'ın 110 operasyonel biriminin yaklaşık altmış beşi ilaç ticaretinin bir yönüyle ilgileniyor, ancak o dönemdeki kanıtlar öncelikle yerel üretimi yönettiğini gösteriyor. Ayrıca 2006’daki bir ABD Adalet Bakanlığı iddianamesine göre, Farc, dünyadaki kokainin yüzde 50’sinden ve ABD’ye giren kokainin yüzde 60’ından fazlasını sağlıyor. 
 
Son zamanlarda, ABD ve Avrupa terör örgütleri listelerinde yer alan Farc, bazı üst düzey komutanların ölümleri de dahil olmak üzere bir dizi darbe aldı. Kolombiya hükümetinin örgüte karşı almış olduğu önlemler ve gerçekleştirmiş olduğu operasyonlar sonucunda örgüt ciddi şekilde üye kaybı yaşamıştır. Kolombiya hükümetine göre, grubun 2001 yılında yaklaşık 16 bin savaşçısı vardı, ancak 2004 ve 2008 yılları arasında bunun 8.000'e düştüğü düşünülmekte. 
 
2016 yılına gelindiğinde devlet ve örgüt barış anlaşması imzalamıştı. FARC, yarım yüzyılı aşan çatışma geçmişinin ardından 27 Haziran 2017'de elindeki son silahı da Birleşmiş Milletlere (BM) törenle teslim etmişti. Mesetas kenti kırsalındaki La Guajira toplanma alanında yapılan törene, dönemin Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, BM Kolombiya Misyon Şefi Jean Arnault ve örgüt Lideri Rodrigo Londono katılmıştı. Örgüt lideri Londono, bir daha ellerine silah almayacaklarını açıklamıştı. 
 
Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da yarım yüzyıldan fazla süren çatışmalar, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu. 
 
Anlaşma Müzakereleri 
 
FARC ile Kolombiya devleti arasında 2012 yılında Küba’nın başkenti Havana’da başlayan müzakereler 2016 yılında nihayete ermişti. İmzalanan barış anlaşması 50 yıldan uzun süredir devam eden savaşı bitirmişti. Kolombiya hükümetinin baş müzakerecesi Humberto de la Calle ve FARC’ın baş müzakerecesi Marquez’in imzaladığı anlaşmanın ardından taraflar “nihai, tam ve koşulsuz barış üzerinde anlaştık” yönünde açıklamalarda bulunmuştu.  
 
FARC ve Küba hükümeti birçok konu üzerinde mutabakata vardı. Bu bağlamda;   
 
1) Burada belirlenen gündem noktalarına dair doğrudan ve kesintisiz konuşmaları başlatmak için, çatışmayı sona erdirilecek, istikrarlı ve kalıcı bir barışa katkı sağlayacak nihai bir anlaşmaya ulaşılmasını hedeflemek. 
 
2) Oslo, Norveç'te (resmi kamuoyu açıklamasından bir ay sonra) ve asıl merkezinin Havana, Küba olacağı halka açık bir görüşme masası oluşturmak. Bu masa başka bir ülkede kurulabilir. 
 
3) Sürecin etkinliğini garanti etmek ve gündemdeki noktalarına dair çalışmalarını hızla ve en kısa sürede sonuçlandırmak, toplumun anlaşmayla ilgili beklentilerini yerine getirmek. Her durum, sürecin periyodik olarak değerlendirilmesine tabi olacaktır. 
 
4) Küba ve Norveç hükümetlerinin garantörlüğünde ve Venezuela ve Şili hükümetlerinin refakatinde görüşmeleri geliştirmek. Sürecin gereklerine uygun olarak, başka ülkeler de davet edebilir. 
 
5) Ve Bütünleşmiş tarımsal kalkınma politikası, Siyasi katılım, Çatışmanın Sonu, Yasadışı Uyuşturucu Sorununa Çözüm, Kurbanlar, Uygulama, Doğrulama ve İmza alalarından birden fazla maddeyi içerin bir anlaşmayı imzaladılar.  
 
Ülkesinin henüz FARC'ı terör örgütleri listesinden çıkartmaya hazır olmadığını söyleyen ABD Dışişleri Bakanı, barış anlaşması uygulandığında bu durumu gözden geçirmeye hazır olduklarını belirtmişti. Anlaşmadan birkaç saat önce ise AB, FARC'ı "terör örgütleri listesinden" kaldırdığını duyurmuştu. 
 
Son Durum 
 
2012 yılında başlayan müzakereleri başaralı bir şekilde yöneten Márquez, barış müzakerelerinde kilit rol oynamıştı. Anlaşmayla birlikte  Barış anlaşması kapsamında siyasi bir partiye dönüşen FARC’a Kongre’de verilen koltuklardan biri de Marquez’e aitti. Ancak Temmuz 2018’de Jesus Santrich’in uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla kısa süreliğine tutuklanmasını protesto ederek Senato’daki koltuğuna oturmayı reddetti ve kayıplara karıştı. Márquez bu tarihten sonra sadece bir kez kamuoyu önüne çıktı; Ocak 2019’da yayınladığı videoda, kendisinin anlaşmaya bağlı olduğunu vurgulasa da, Kolombiya hükümetini barış anlaşmasına uymamakla suçladı. 
 
Yeni videonun ise Kolombiya’daki barış sürecini ne yöne götüreceği şu an için bilinmiyor. Márquez’in ve kendisi gibi Kongre üyeliğini bırakıp yaklaşık bir yıldır saklanan Santrich’in açıklamasının, silah bırakmayı reddeden eski FARC üyelerinin yeni bir gerilla örgütü kurabileceğinin sinyali olduğu belirtiliyor. Silah bırakmayı reddeden ve ülke çapına dağılan gerillaların sayısı ise bilinmiyor. Öte yandan, 2017’den bu yana barış anlaşması kapsamında 13 bin FARC gerillası silah bırakmış durumda.