Kolombiya'da halk neyi protesto ediyor?

Kolombiya’da sekiz gündür süren vergi reformu karşıtı gösteriler devam ediyor. Gösterilerde 846 kişi yaralanırken, 24 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Kolombiya’da tepkilere neden olan vergi reformu yasa tasarısının Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque tarafından geri çekilmesine rağmen ülkedeki gerginlik dinmiyor.

Kolombiya Ombudsman Ofisi'nin yayımladığı verilere göre, sekiz gündür ülke genelinde devam eden protestolarda 1'i polis olmak üzere 24 kişi öldü, 846 kişi ise yaralandı.

Protestoların merkezi olarak Kolombiya’nın başkenti Bogota’da bulunan Bolivar Meydanı gösteriliyor. Meydana yürüyen protestocular, Başkan Duque’nin ekonomi politikalarına tepki göstermeye devam ediyor. Medellin, Cali ve Barranquilla'da da sokaklara çıkan binlerce protestocu, hükümet politikalarına ve polisin göstericilere tutumuna karşı yürüdü.

431 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Kolombiya Savunma Bakanı Diego Molano, gösteriler esnasında gerçekleşen şiddet olaylarıyla ilgili Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ve Marksist Ulusal Kurtuluş Ordusu'nu (ELN) suçladı.

Polis ile göstericiler arasındaki çatışmalarda birçok kişi yaralandı. Kolombiya toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD mensubu polisler, molotof kokteyli ve havai fişek atan göstericilere biber gazı ve su sıkarak müdahale etti. Bogota da dahil olmak üzere birçok şehirde çıkan çatışmalarda 431 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

ANONYMOUS’TAN SİBER SALDIRI

Yerel basında çıkan haberlere göre, Anonymous başta olmak üzere siber korsanlar, başkanlık, ordu ve diğer devlet kurumlarının sitelerini hackledi. Yetkililer sitelere girmek istediğinde “bu siteye erişilemez” yazısının çıktığı görüldü.

Anonymous grubu, Kolombiya’daki gösterilerde yaralanan ve hayatını kaybeden insanların ardından devletin başkanlık sayfasına siber saldırı gerçekleştirebileceğini duyurmuştu.

“ULUSAL GREV” 8 GÜNDÜR SÜRÜYOR

Kolombiya’da 28 Nisan’dan bu yana devam eden gösterilere sendikalar, öğrenci grupları ve çeşitli muhalif gruplar katıldı. Vergi reformuna karşı başlatılan gösteriler, başlangıçta sakin ilerlemesine rağmen bir süre sonra şiddet olaylarına ve çatışmalara sahne oldu.

Ülkede 50’den fazla şehirde sokağa dökülen binlerce kişi, hükümetin ekonomi politikalarını ve vergi reformu yasa tasarısını protesto etti. Otobüs durakları ve alışveriş merkezleri gibi birçok alanın zarar gördüğü protestolar dolayısıyla bazı şehirlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, 2 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan vergi reformu yasa tasarısının geri çekilmesini ve yeni bir yasa tasarısının hazırlanmasını istediğini belirtti.

Sivil toplum örgütleri ve diğer yetkililerle birlikte hareket edileceğini vurgulayan Duque, nefret veya yıkımın değil, birlikte çalışmanın zamanı olduğunu söyledi.