Kolombiya'daki silahlı örgütlerde Petro etkisi

Kolombiya’da eski gerilla Gustavo Petro’nun cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından silahlı örgüt ELN, hükümetle barış görüşmelerine yeniden başlayabileceğini açıkladı.

Kolombiya’da silahlı örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN), eski gerilla Gustavo Petro’nun cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından diyalog mesajı verdi. Siyasi ve silahlı faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten örgüt, “Şubat 2017’de başlayan barış sürecini devam ettirme eğilimindeyiz” açıklamasında bulundu.

ELN’nin yazılı açıklamasında ayrıca yeni Cumhurbaşkanı Petro’nun politik şiddet, istihdam, tarım ve girişimcilik gibi konularda reformlar yapması ve örgüt ile barış süreci geliştirmesi halinde halkın desteğini alabileceği belirtildi.

Önceki hükümetler ile ELN arasında barış görüşmeleri başlatılmış, ancak örgütün radikal tavrı nedeniyle sonuçlandırılamamıştı. Ülkenin yeni lideri Petro, seçim kampanyası kapsamında askıdaki barış görüşmelerini sürdürme vaadinde bulunmuştu. Ayrıca Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile yapılan anlaşmanın da geçerliliğini koruyacağına ilişkin söz vermişti.

1964 yılından bu yana faaliyet gösteren örgütün yaklaşık 2 bin 400 üyesi bulunuyor. Örgüt, insan kaçırma, gasp, yasa dışı madencilik ve uyuşturucu kaçakçılığı ile suçlanıyor.