Venezuela ile Kolombiya arasında diplomatik ilişkiler yeniden başladı

Geçtiğimiz haftalarda Kolombiya’da göreve gelen Gustavo Petro, ülkenin ilk solcu devlet başkanı olmuştu. Petro’nun göreve gelmesinin ardından Kolombiya, Venezuela ile üç yıl aradan sonra karşılıklı olarak büyükelçi atadıklarını açıkladı.

Kolombiya’da Devlet Başkanlığı görevine gelen Gustavo Petro ile Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, üç yıl aranın ardından karşılıklı olarak büyükelçi atadıklarını açıkladı.

Petro, eski senatör Armando Benedetti’yi Kolombiya’nın yeni Karakas Büyükelçisi olarak atadığını açıklarken, Maduro ile diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda niyetini ortaya koyduğunu söyledi.

Kolombiya Devlet Başkanı, Benedetti’yi, bozulan iki ülke ilişkilerinin düzeltilmesi konusunda zor bir görev beklediğini belirtirken, “Onlarca yıl önce var olan kurumsallığın yeniden kurulması gibi onu çetin bir görev bekliyor. İki kardeş halkın haklarını koruyabileceği, özgürlüklerini garanti edebileceği bir zenginlik inşa edebilir” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Benedetti, “Ticarette 10 milyar dolara ulaştığımızda, sınırda yaşayan 8 milyondan fazla Kolombiyalıya fayda sağladığımızda onu şaşırtacağım” şeklinde konuştu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise eski Dışişleri Bakanı Felix Plasencia’yı yeni Bogota Büyükelçisi olarak atadığını açıkladı.

Maduro, “Büyükelçi Felix Plasencia’yı, Kolombiya Cumhuriyeti’nin bir sonraki büyükelçisi olarak atadığımı duyurmak istiyorum. Plasencia, yakında Bogota’da olacak” dedi.

Venezuela lideri, Kolombiya ile sınırların yeniden açılmasının önemine dikkat çekerken, “Siyasi, diplomatik ve ticari ilişkilerin yeniden inşasında adım adım güvenli şekilde ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

Maduro ayrıca, iki ülke ilişkilerinin yeniden normalleştirilmesi için Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodrigez’in başında olduğu bir ekibi görevlendirdiğini kaydetti.