BM: "50 milyon insan modern kölelik koşullarında yaşıyor"

Uluslararası Çalışma Örgütü ve Uluslararası Göç Örgütü tarafından açıklanan son rapora göre, 8 milyon insanın zorla çalıştırılıyor, 22 milyon insanın ise zorla evlendirildi.

ILO ve IOM'un hazırladığı Modern Kölelik Üzerine Küresel Tahminler Raporu'nda, 2021'de modern kölelik, zorunlu evlilik ve zorla çalıştırılma verilerine yer verildi. 

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yayınlanan son raporda, dünya genelinde yaklaşık 50 milyon kişinin modern kölelik koşullarında yaşadığı vurgulandı. 

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, 2021 itibarıyla dünyada yaklaşık 50 milyon kişinin modern kölelik altında yaşamını sürdürdüğü belirtilirken bu kişilerin 28 milyonunun zorla çalıştırıldığı, 22 milyonunun ise zorla evlendirildiği kaydedildi.

Son 5 yılda modern kölelik altındaki kişi sayısının önemli miktarda arttığı ifade edilen raporda 2021'de modern kölelik altındaki kişilerin 2016'ya kıyasla 10 milyon daha fazla olduğu vurgulandı.

Modern köleliğin dünyanın hemen hemen her ülkesinde görüldüğü ve herhangi bir dini veya etnik bağlılıkla sınırlı kalmadığının altının çizildiği raporda, zorla çalıştırılma ve evlilik vakalarının en az yüzde 52'sinin üst orta ve yüksek gelirli ülkelerde var olduğuna işaret edildi.