KKTC’nin hayalet şehri Maraş

Basın mensupları tam 45 yıl sonra Hayalet Şehir olarak bilinen Maraş’a girdi. Peki Maraş 45 yıl önce neden kapatıldı? Maraş’ın özellikleri neler? Nerede bulunuyor? Ne zaman açılacak?

Gazimağusa şehrinin bir mahallesi olan Maraş, Kıbrıs’ın en ünlü bölgesi olarak biliniyordu. Bir turizm cenneti olarak adlandırılan Maraş, Akdeniz’in en meşhur tatil merkezlerinden biri olarak kabul ediliyordu. İnsanların tatil amacıyla gittiği bölge, her sene binlerce turiste ev sahipliği yapıyordu. “Hayalet Şehir” olarak adlandırılan ve tarihi olaylara tanıklık etmiş Maraş, 13 Ağustos 1974’ten günümüze kadar iskan ve yerleşime kapatılmıştı.

Maraş, İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında 13 Ağustos 1974 tarihinde Türk Ordusu tarafından ele geçirildi. Bulunduğu konum sebebiyle Kıbrıs Adası’nı ikiye ayıran Yeşil Hat tampon bölgesinde olan Maraş, Birleşmiş Milletler tarafından denetlenmektedir. Birleşmiş Milletler’in bölgede bir binası bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler binasının 400 metre ilerisinde ise Türk Silahlı Kuvvetleri’ne orduevi yapılması için tahsis edilmiş bir apartman vardır. Birleşmiş Milletler tarafından alınan karar ile kapatılan ve askeri bölge ilan edilen Maraş’a, yalnızca Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve bölgedeki kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler girebilmektedir. Bunun dışında ise herkesin girmesi yasaklanmıştır. Maraş’ı ziyaret etmek isteyen yabancı turistler yalnızca Maraş İkon Kilisesi’ne kadar gidebilirken, 2016 yılında alınan karar ile turistlerin Kiliseye girmeleri de yasaklanmıştır.  Maraş bölgesine yalnızca askeri kartı olanlar, kayıtlı taksiler ve yurtlarda kalanlar alınmaktadır. Bunun haricinde sivil yayalar ve araçların Maraş’a girmesi yasaktır.

Geçtiğimiz Haziran ayında Kuzey Kıbrıs Başbakanı Ersin Tatar ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay yaptıkları açıklamalar ile Maraş’ın tekrar açılacağını belirtmişlerdi. Tekrardan şehrin turizme açılacağı bildirilen açıklamalarda, önceliğin envanter çalışması olduğu ve bu çalışmalardan sonra şehrin açılacağı dile getirilmişti. Süreç boyunca Türkiye’den gelen ekiplerin de yardım edeceği, bölgedeki tüm taşınır ya da taşınmaz mülklerin kayıt altına alınacağı açıklanmıştı. Altyapı ve çevre düzenlemelerinin de yapılacağı envanter çalışmalarının 10 milyon dolar gibi bir maliyet ile yapılacağı kaydedilmişti.

Basın mensupları 45 yıl sonra Maraş’ta

18 Haziran’da gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında alınan Maraş’ın açılması kararının ardından, uzman ekipler ile yapılan bilimsel envanter çalışmalarına devam ediliyordu. Bugün ise 45 yıl sonra bir ilk gerçekleşti. Basın mensupları Hayalet Şehir olarak adlandırılan Maraş’a alındı. Askeri bölge statüsündeki Maraş’a alınan basın mensupları, bölgede incelemelerde bulundu. Organizasyonu düzenleyen Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi, bölgede yapılan çalışmalar ve Maraş’taki son durum hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi. KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da heyete eşlik etti. Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de bölgeye giderek yetkililer tarafından bilgilendirildi. Envanter çalışmalarının son bulmasının ardından şehrin tekrardan iskana ve yerleşime açılması bekleniyor.