ABD, İsrail, BAE ve Bahreyn'den ortak deniz tatbikatı

ABD, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn Kızıldeniz’de ortak deniz tatbikatı başlattı. İsrail’in geçen yıl BAE ve Bahreyn ile ilişkilerini normalleştirmesinin ardından gelen tatbikat kararı dikkat çekti.

ABD Donanması, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn ile Kızıldeniz’de ortak deniz tatbikatına başladığını duyurdu. Beş günlük tatbikat, dört ülkenin bir araya gelerek gerçekleştirdiği ilk ortak deniz tatbikatı olacak.

İsrail’in geçen yıl BAE ve Bahreyn ile ilişkilerini normalleştirmesinin ardından gelen tatbikat kararı dikkat çekti.

ABD Donanması’nın 5’inci Filosu tarafından yapılan açıklamada, tatbikatlarda “ziyaret, arama ve el koyma taktiklerine” odaklanıldığı belirtildi. Ayrıca katılan dört donanma arasında birlikte çalışmanın kolaylaştırılacağı da ifade edildi.

ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı Komutanı Koramiral Brad Cooper tatbikatı, “ABD kuvvetlerinin ortak deniz güvenliği yeteneklerini geliştirmek için bölgesel ortaklarla eğitim gördüğünü görmek heyecan verici. Denizdeki iş birliği, bölgesel güvenlik ve istikrar için gerekli olan seyrüsefer özgürlüğünün ve serbest ticaret akışının korunmasına yardımcı olur” şeklinde yorumladı.

Kızıldeniz, Aden Körfezi'ni Süveyş Kanalı'na bağlaması özelliğiyle dünyanın en önemli petrol nakliye rotalarından biri olarak görülüyor.