DSÖ açıkladı: 22 milyon bebek kızamık aşısı olmadı

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) açıkladığı son verilere göre dünya genelinde 22 milyon bebek, ilk doz kızamık aşısı olamadı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Nisan 2019'da dünya genelindeki kızamık vakalarının dört kat arttığını duyurmuş ve aşılamanın önemine dikkat çekmişti. 

Fakat koronavirüs (Covid-19) pandemisinin yayılması ve pandemi ile mücadele sürecinde üretilen aşılara karşı yürütülen propagandalar, çok daha fazla ailenin çocuklarına ilk aşılarını da yaptırmamalarına neden oldu. 

Afrika, Etiyopya, Gürcistan, Madagaskar, Ukrayna ve ABD kızamık vakalarının en çok rastlandığı ülkeler olarak raporlara geçerken Türkiye'de de binlerce aile çocuklarının ilk aşılarını yaptırmayı reddediyordu. 

Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2020'de 22 milyondan fazla bebek ilk kızamık aşısı olmadı. 

DSÖ tespit edilen rakamı "yirmi yıldaki en büyük artış" olarak nitelendirirken mevcut durumun bir salgını tetikleyeceğine dikkat çekildi. 

DSÖ direktörlerinden Dr. Kate O'Brien rapora yansıyan durumu "fırtına öncesi sessizlik" olarak değerlendirdi. O'Brien açıklamasında, "Ülkelerin COVID-19'a karşı mümkün olduğunca çabuk aşılamaları kritik öneme sahip ancak temel bağışıklık için de bütçe ayrılmalı. Rutin bağışıklama korunmalı ve güçlendirilmelidir; aksi takdirde, bir ölümcül hastalığı bir başkasıyla takas etme riskini alırız" dedi. 

Business Insider'da yer alan bir haberde, "Halk sağlığı yetkilileri aylardır bu durumun çocuklarına aşı yaptırmayı reddeden ebeveynlerden kaynaklandığı yönünde uyarılarda bulunuyor" denildi. 

BILL GATES TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi öncesi ve sonrasında açıklamaları ile birden fazla tartışmanın fitilini ateşleyen Microsoft'un kurucusu Bill Gates, geçtiğimiz günlerde katıldığı Reddit etkinliğinde, "Görece zengin ülkelerde çocukların korunmasına dönük fikir birliğinin kaybolduğunu görüyor olmak şaşırtıcı. Bu, ne yazık ki kızamık ve boğmaca yüzünden ölümlerin meydana geleceği anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.