ABD'nin "kıyamet uçağı" eğitim uçuşu gerçekleştirdi

Amerika Birleşik Devletleri'nin filosunda dört adet bulunan ve nükleere dayanıklı olması ile birlikte "kıyamet uçağı" olarak bilinen Boeing E-4B ilk kez havada görüldü.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Vladimir Putin'in nükleer tehditleri ABD Hava Kuvvetleri'ni harekete geçirdi. 

Boeing 747 model yolcu uçaklarının modifiye edilmesiyle tasarlanan Boeing E-4B Nightwatch, nâm-ı diğer "kıyamet uçağı" 4.5 saatlik bir eğitim uçuşu gerçekleştirdi. 

Yalnızca ABD Hava Kuvvetleri’nin hizmetinde dört adet bulunan Boeing E-4B Nightwatch, Nebraska'daki bir üsden havalanarak Chicago'ya doğru 4,5 saatlik bir uçuşu tamamladı ve sonra geri dönerek üsse indi.

Uçağın eğitim uçuşuna balistik füzeleri takip etmek için kullanılan havadan ihbar ve kontrol jetleri de eşlik etti. 

200 milyon dolara mal olan Boeing E-4B Nightwatch, ç, modern dijital ekipman yerine eski analog ekipmanlarla donatıldı.


BOEING E-4B NIGHTWATCH'UN ÖZELLİKLERİ NELER?

Olası bir nükleer savaş durumunda ABD Başkanı ve komuta kademesine ev sahipliği yapacak bir savaş odasını da barındıran Boing E-4B Nightwatch, askeri komuta ve kontrol merkezi olarak kullanılmak üzere donatıldı. 

Sahayı havadan yönetebilecek tüm ekipmanlara sahip olan uçağın dış kaplaması nükleer saldırılardan zarar görmeyecek biçimde tasarlandı. 

Siber saldırıları önlemek amacıyla analog sistem kullanan uçak, elektromanyetik saldırıya karşı özel bir savunma sistemini bünyesinde barındırıyor. 

Tek seferde 35.4 saat uçuş gerçekleştirebilen uçak, havada yakıt takviyesi alarak bir hafta boyunca uçabiliyor. Maksimum 112 kişi kapasitesi olan Boeing E-4B Nightwatch, ABD Başkanı'nın yurtdışı seyahatlerinde de B Planı olarak devrede tutuluyor.