BM uyardı: Gıda krizi derinleşiyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres "kıtlık" uyarısında bulundu. Dünya Gıda Programı ile Gıda ve Tarım Örgütü ''acil eylem planı'' çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, sosyal paylaşım platformu Twitter üzerinden yaptığı yazılı açıklama ile iç çatışmaların yaşandığı Etiyopya’ı uyardı.

Ülkenin kuzeyinde bulunan Tigray bölgesi için "kıtlık" uyarısında bulunan Guterres, "Tigray'daki birçok bölge kıtlığın eşiğinde, gereken fonlar ve insani erişim artırılmazsa durum daha da kötüye gidecek" dedi.

Bu kapsamda atılacak adımların ‘’ölüm kalım’’ meselesi anlamına geldiğini kaydeden Guterres, ‘’acele edilmesi gerek’’ dedi. BM'nin Dünya Gıda Programı (WFP), Gıda ve Tarım Örgütü ve çocuk ajansı UNICEF, krizi ele almak için acil eylem çağrısında bulundu.

KRİZ DERİNLEŞECEK

Birleşmiş Milletler'in Etiyopya'da gelecek aylarda kıtlık yaşanabileceğini ortaya koyan bir raporuna göre,  durum kısa süre içinde daha da kötüleşecek.

Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırılması (IPC) olarak bilinen çalışmaya göre, bölgedeki gıda durumu, geniş alanlara yayılmış küçük insan gruplarını etkileyen açlık ve ölüm olarak tanımlanan "felaket" seviyesine ulaştı.

Ancak Etiyopya’da hükümet bu analizi kabul etmiyor ve bölgede nizamı yeniden sağlarken insani yardımın da genişletildiğinde ısrar ediyor.

1984 yılında, Tigray ve komşu Wollo eyaletinde, 600.000 ila bir milyon ölüme yol açan kuraklık ve savaşın neden olduğu bir kıtlık yaşanmıştı.