Kuralık tarım alanlarını dönüştürdü: Denizde ve çölde 'organik tarım'

Dünya genelinde kıtlık beklentisi ve iklim değişiklikleri tarım alanlarında da farklı projelerin hayata geçirilmesini hızlandırdı. Deniz altında ve çölde üretim yapan seralar, beklentinin üzerinde bir performans göstermeyi başardı.

Su kaynakları ve tarım alanlarında meydana gelen azalma, üretimi de olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Türkiye'de de yoğun biçimde hissedilmeye başlanan kuraklığın 'kıtlık' tehlikesini doğuracağı endişesi her geçen gün artarken, dünya ülkeleri 'topraksız tarım' faaliyetlerini duyurmaya başladı. Avusturalya ve İtalya'da oluşturulan tarım alanları dikkat çekiyor. 

113

DENİZDE TARIM

Ocean Reef Group kurucusu Sergio Gamberini ve babası Luca Gamberini tarafından denizin altında oluşturulan ve topraksız tarım yapılan alanlar en çok ilgi görenlerden birisi. 

213

Basit bir deney olarak başlayan ve Nemo'nun Bahçesi (Nemo's Garden) olarak adlandırılan bu alanlarda petso ve fesleğen gibi bitkiler organik olarak üretiliyor.

Çevresel koşullar, morfolojik yapı ve ekonomik koşullar nedeniyle burada üretimlerine devam eden baba - oğul, kıyıdaki kontrol kulesinden de anlık olarak takip gerçekleştirebiliyor. 

413