Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 'Kısa Çalışma Ödeneği' başvuruları ne zaman?

Çin'in Wuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Türkiye'de de tespit edilmesinin ardından bir dizi ekonomik önlem alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni ekonomi paketini açıklarken, koronavirüs tedbirleri kapsamında işsiz kalanlara yönelik tedbir de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan geldi. Kısa Çalışma Ödeneği nedir? Kısa çalışma ödeneği kimlere verilir? Kısa çalışma ödeneği başvuruları ne zaman? Kısa çalışma ödeneği ile ne kadar ödenecek?

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Türkiye’de görülmesinin ardından virüs salgını ile mücadele kapsamında geçici olarak iş yerleri kapanan çalışanlara, İşsizlik Sigorta Fonu’ndan ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ verilecek.
 
Kriz durumlarında günlük, haftalık veya aylık olarak ‘işe ara verilmesi’ durumunda sigortalılara verilen kısa çalışma ödeneği, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle nisan ayında gündeme geldi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ’NE NASIL BAŞVURULACAK?
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı tarafından yapılacak uygunluk tespitinin ardından gerçekleştirilecek ödemelere, koronavirüsü salgınından olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma uygulamak isteyen işverenler, 23.03.2020 tarihinden itibaren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel olarak oluşturulan elektronik posta adreslerine gerekli belgeleri göndermek suretiyle başvurabilecek.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ'NDEN KİMLER FAYDALANABİLECEK?
 
Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR'a başvuruda bulunan işverenlerin başvurularının “İş Müfettişleri”nce yapılan uygunluk tespitinin ardından, işyerinin bu durumlardan etkilendiğinin tespit edilmesi durumunda ödeme yapılacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İLE NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?
 
Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez.
 
Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir.