Bakan Selçuk açıkladı! Kısa Çalışma Ödeneği haziranda devam edecek mi?

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle zarara uğrayan firmalara destek amacıyla nisan-mayıs ve haziran aylarında verilen Kısa Çalışma Ödeneği'nin haziran ayında da devam edecek mi sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından merakla beklenirken, Geçici olarak iş yerleri kapanan çalışanlara İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenen kısa çalışma ödeneği uzatılacak mı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ekonomik, sektörel, bölgesel kriz ve zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin en az 1/3 oranında azaltılması veya faaliyetini en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde uygulanan kısa çalışma ödeneğine ilişkin merak edilen soruları yanıtladı. 

Sözcü'de yer alan habere göre, Bakan Selçuk konu ile ilgili, “Kısa çalışma işin tamamen durdurulmasını esas alıyor. Pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneklerini çok hızlı bir şekilde yürüttük. Ama biz 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecini başlattık. Bu kapsamda iş yerleri işe başladıkları için bu hızı devam ettirmemiz mümkün olmayabilir. Normalleşme desteği altında daha etkin bir modelle çalışıp süreci kısa çalışmadan çıkarıp normalleşme sürecine götüreceğiz” dedi.