Kış turizmi tarih oluyor

Turizm sektörünün en verimsiz yaz aylarını geride bırakan dünya ülkeleri için, kış ayları da pek parlak görünmüyor. Uzmanlar, Covid-19 nedeniyle bu dönem kış sezonunun oldukça sönük geçeceğini söylüyor.

Dünya turizminin merkezi Akdeniz’in dört ülkesi koronavirüs salgınının kış dönemine olası yansımalarını değerlendirdi. Türkiye, İspanya, Yunanistan ve İtalya’dan dört sektör mensubunun Akdeniz bölgesi ile ilgili yaptıkları değerlendirmede koronavirüs salgını nedeniyle bu dönem kış sezonundan da umutlu olmadıklarını söyledi.

Almanya’da yayınlanan Fvw Dergisi’nin düzenlediği oturuma Türkiye’den katılan Ece Tonbul zor bir kışın bizleri beklediğini belirtti ve ‘‘Bu yıl Antalya Havalimanı’na iki milyon civarında turistin giriş yaptı, bu rakam geçen yıl 10,2 milyondu” dedi.Tonbul, ayrıca tatil beldelerindeki tesislerin yarısının kapalı olduğunu ve açık olanlarında kış aylarında açık kalıp kalmamasına henüz karar verilmediğini söyledi.

Birleşmiş Milletlerin hazırladığı bir raporda, dünya turizm sektörünün 2020'de 1,2 trilyon dolar kayıp yaşayabileceği, bunun da küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 1,5'ine denk geldiği belirtiliyor.

Antalya’nın yanı sıra Belçika'nın tarihi Burges kenti de bu etkiyi en fazla hissedenlerden. Senede 8 milyon turist ağırlayan kentte müzelerde ziyaretçi sayısı dörtte üç oranında düştü. Eylül ve ekim ayı için yapılan rezervasyonlar ise şehrin turist kapasitesinin sadece yüzde 10'u civarında.

EN BÜYÜK KAYGI: BELİRSİZLİK

İspanya’dan Turespaña Almanya ofisi Direktörü Arturo Ortiz de, Almanya’nın son olarak  Kanarya Adaları'nı da riskli ilan etmesiyle sonbahar ve kış sezonu için umutlarının tamamen kırıldığını söyledi. Yunanistan Otelciler Birliği Başkanı Grigoris Tassios da tesislerin ancak yarısının faaliyette olduğunu belirterek bu durumun kış sezonuna yansımasının daha da kötü olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

İtalya’dan İtalya Turizm Ofisi Enit Pazarlama Müdürü Maria Elena Rossi "Pandeminin başlangıcında özellikle İtalya'nın kuzeyinin ağır darbe aldığını belirterek “Metropollerde fuarlar ve kongreler iptal edildi, iş seyahatleri durdu. Bu durumun kış sezonunda da devam edeceği görülüyor” ifadelerini kullandı.

Tüm bunların yanı sıra koronavirüste ikinci dalga tartışmaları devam ederken, kış dönemine ilişkin alınacak önlemler de planlanıyor. Yaz tatilinin bitmesiyle büyük kentlerde ‘alarm’ haline geçilirken kış önlemleri gündemde. Ancak bu dönem hayatı durdurmak yerine hareketliliği yavaşlatacak kararlar alınması öngörülüyor. Söz konusu kararların kış turizmini büyük oranda etkileyeceği düşünülürken illerdeki duruma göre hafta sonu sokağa çıkma yasakları ilan edilebilecek.