Washington ve Pekin arasında çatışmayı önlemek için kırmızı hat oluşturulacak

Biden yönetimi, acil durumlarda doğrudan iletişim kurulması için Çin ile arasında “kırmızı telefon” hattı oluşturulmasını planlıyor.

Washington, Soğuk Savaş döneminde ABD ile Sovyetler Birliği arasında kurulan ve Kremlin ile doğrudan iletişime izin veren "kırmızı telefon"a benzer şekilde Pekin yönetimiyle de bir acil durum hattı kurmayı planlıyor.

CNN’in ABD’li bir yetkiliye ve düzenlemeyle ilgili konuşmalara şahit olan bir kişiye dayandırdığı habere göre, henüz konseptinin belirlenmediği düzenlemeyle ilgili Çin ile resmi bir görüşme yapılmadı. Ancak Biden yönetimi, bu hat ile olası bir ABD-Çin çatışmasının önüne geçmek istiyor.

Pekin ile Washington arasındaki hat, ABD Başkanı Başkan Joe Biden'ın veya ulusal güvenlik ekibindeki üst düzey yetkililerin derhal Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'e veya çevresindekilere şifreli mesaj göndermesini veya telefon görüşmesi yapmasını sağlayacak. Böylece, askeri faaliyetler veya siber korsanlar hakkında gönderilen uyarı mesajları hakkında acil bilgiler paylaşılabilecek.

Yetkililere göre, iki ülke arasında böyle bir hat oluşturma fikri Obama yönetimine dayanıyor. Ancak Trump döneminde bu düzenleme gündeme alınmadı. Biden’ın başkan olmasıyla da yeniden değerlendirildi.

Çin ile Pentagon arasında benzer bir hat bulunsa da bu hat nadiren kullanılıyor ve yalnızca askeri faaliyetleri kapsıyor. Acil meseleler söz konusu olduğunda, Pekin yönetiminin dikey hiyerarşik yapısı nedeniyle yanıt alınması uzun sürüyor ve çoğu zaman lider düzeyinde bir görüşme yapılması mümkün olmuyor.

Öte yandan, söz konusu kırmızı hattın etkinliği konusunda da şüpheler var. 2016 yılında Obama yönetiminin Rusya’yı seçimlere müdahale etmemesi konusunda uyarmak için aradığı ancak bu uyarının dikkate alınmadığı örneği veriliyor. Çin ile ABD arasında kurulması planlanan hattın etkili olması için Başkan Xi’nin düzenli olarak erişebileceği bir konumda olması taahhüdünün bulunması gerekiyor.