Uzak ada ülkesi Kiribati 36 vakanın ardından karantina ilan etti

Uzak ada ülkesi Kiribati, 10 aylık sürenin ardından gerçekleşen ilk uluslararası uçuş ile Covid-19 vakalarının ülkede yayıldığını doğruladı.

Dünyanın en izole ülkelerinden olan Kiribati, Kuzey Amerika'dan yaklaşık 5 bin kilometre uzakta. 

Kiribati hükümeti, koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında halka evde kalmalarını duyurdu ve sosyal etkinlikler yasaklandı. Fiji'den kalkarak Kiribati'ye ulaşan uçakta yapılan taramada 54 kişiden 36'sının Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından alınan karantina kararı, geçtiğimiz haftaya kadar yalnızca iki pozitif vaka bildiren ülke için bir ilk oldu. 

Uygulanan karantina kapsamında vatandaşların zorunlu haller dışında ülkeden çıkmasına izin verilmiyor. Ayrıca 06:00 ile 14:00 saatleri arasında mağazalardan temel ihtiyaçlar satın alınabiliyor.

Hükümet tarafından yapılan Facebook paylaşımında tüm yolcuların şu anda sağlık görevlileri tarafından izlendiğini vurgulandı. Yapılan paylaşımda ayrıca uçaktaki yolcuların tamamının aşılarının tam olduğu belirtildi. 

Ülkede ayrıca karantina tesisinin güvenlik ekibinden üç üyesinin testleri pozitif çıktı. Hükümet, tesiste çalışmayan başka bir kişinin de virüse yakalandığını duyurdu. 

Başkan Taneti Maamau'nun ofisi Facebook'ta yaptığı açıklamada, "Bu virüsle savaşmamızın tek yolu tam aşıdan geçiyor" dedi.