Kırgızistan - Tacikistan sınırında neler oluyor?

Kırgızistan ile Tacikistan sınırında ordular arasında, su rezervine ilişkin anlaşmazlık nedeniyle çatışma çıktı. Özbekistan ise iki ülke arasındaki çatışmaları durdurmak adına müzakere çağrısında bulundu.

Kırgızistan ile Tacikistan sınırında çatışma çıktı. Su rezervine ilişkin anlaşmazlık nedeniyle çıkan çatışmalarda yaralanmalara ilişkin, iki ülkede farklı açıklamalarda bulundu.

Kırgızistan ve Tacikistan yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, iki ülke yurttaşlarının su rezervine erişimde anlaşmazlık nedeniyle birbirlerine taş attığını ve sonrasında her iki ordunun askerleri arasında silahlı çatışma yaşandığını bildirdi.

Çatışmalara neden olan su rezervi ve pompalama istasyonu, her iki ülkenin hak iddia ettiği İsfara nehrinde bulunuyor.

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Komitesi, Tacikistan tarafını havan atışlarıyla su tesisini hedef almakla suçlarken, Tacikistan yetkililer, söz konusu tesisin kendilerine ait olduğunu iddia ederek Kırgız görevlileri Tacik sınır muhafızlarına ateş açmakla suçladı. Tacikistan, çatışma sonucunda ülkede 9 kişinin yaralandığını açıklarken, Kırgızistan, 1 kişinin öldüğünü ve 20 kişinin yaralandığını bildirdi.

ÖZBEKİSTAN’DAN MÜZAKERE ÇAĞRISI

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan ile Tacikistan sınırında meydana gelen çatışmalardan dolayı kaygılı olduğunu belirtti. Bakanlık açıklamasında, tarafları bir an önce durumu istikrara kavuşturmak için ortak önlemler almaya ve gerginliğin daha da artmasına yol açabilecek eylemlerden kaçınmaya çağırdı.

Özbekistan, ortaya çıkan durumun en kısa sürede çözülmesi için mümkün olan tüm yardımı sağlamaya hazır olduğunu vurguladı.