Kırgızistan ile Tacikistan arasında ateşkes imzalandı

Geçtiğimiz günlerde Kırgızistan-Tacikistan sınırında çatışmalar yaşanmıştı. Taraflar, ateşkese vardıklarını açıkladı.

Kırgızistan Sınır Muhafaza Kurumu’ndan Sputnik’e yapılan açıklamada, Tacikistan ile ateşkese varıldığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, çatışmaların tamamen sonlandığı kaydedildi.

Söz konusu açıklamada, tarafların müzakereler esnasında tam ateşkes uygulanması, sınıra gönderilen takviye güç ve askeri araçların çekilmesi, Batken-İsfana karayolunda trafiğin açılması gibi konuların üzerinde mutabık kalındığı ifade edildi.

Varılan ateşkes kapsamında, Kırgız ve Tacik kolluk kuvvetleri çatışmaları önlemek üzere sınırda ortak devriyeye başlayacak.  

Kırgızistan’ın Tacikistan ile yaklaşık 990 kilometre uzunluğunda sınırı bulunuyor. Tartışmalı sınır kesimleri nedeniyle iki ülke vatandaşları ve sınır muhafızları arasında zaman zaman silahlı çatışmalar meydana geliyor.

29 Nisan 2021’de de iki taraf arasında çatışmalar yaşanmış ve Kırgız tarafından 36 kişi yaşamını yitirmişti. Tacikistan’da ise 19 kişi hayatını kaybetmiş ve 88 kişi yaralanmıştı.

Taraflar daha sonra imzaladıkları protokol ile ateşkes ilan etmiş ve yakın bir zamanda sınır sorununu çözmekte anlaşma sağlamıştı. Kırgızistan, 21 Mayıs 2021’de sınır sorunu çözülene dek Tacikistan ile olan sınırı kapatma kararı almıştı.