Meksika'da Vali'den şaşırtıcı koronavirüs iddiası: Fakirler daha bağışık

Çin'in Wuhan kentinden yayılan ve dünya genelinde 20 bin kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüse (Coid-19) ilişkin en ilginç iddia Meksika’da Puebla eyaletinin Valisi Miguel Barbosa'dan geldi. Barbosa, ‘fakirlerin koronavirüse karşı bağışık olduğunu’ iddiasında bulundu.

Meksika’da bugüne kadar doğrulanan 475 vakanın üçte birinin uluslararası uçuşlarla bağlantılı olduğu belirtilirken, bu vakaların çoğunun İtalya ya da ABD’den tatilden dönen kişiler olduğu belirlenmişti. 

Puebla eyaletinin Valisi Miguel Barbosa, Meksika’da bugüne kadar salgına yakalananlarının önemli bir bölümünün varlıklı kişiler olduğunu söyleyerek, “Zenginseniz risk altındasınız demektir. Fakirseniz, böyle bir şey yok” açıklamasında bulunurken, Vali'nin açıklaması ‘fakir kişilerin bu tarz seyahatler yapamayacağı’na dayandırdığı yorumları yapıldı.

Yeni tip koronavirüs tespit edildiği günden bu yana uzmanların bütün tespitlerini ve teşhislerini alt üst ederek ilerledi. Bebek, çocuk, genç veya yaşlı hemen her yaş grubundan insanlar koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken, uzmanlar hala virüsün kontrol altınma alınması için çalışmalar yürütmeye devam ediyor.