Güney Kore KF-21 ile F-35'lere rakip olmaya hazırlanıyor

Güney Kore tarafından 4,5 nesil savaş uçağı olarak tasarlanan ve F-35'lere hem teknolojisi hem de fiyatı ile rakip olacak KF-21'in prototipi tanıtıldı. Tek ve çift koltukla üretilebilecek olan KF-21, F-35'lerden daha hızlı ve yüksekte uçabilecek. Aynı zamanda silahlandırılabilecek olan KF-21, aynı zamanda F-16 ve F-15K'ların yerini alabilecek.

Güney Kore, özel askeri havacılık sektörüne adım attı. 5,2 milyar dolarlık bir programın sonucunda üretilen süpersonik uçağını geçtiğimiz Cuma tanıttı.

KF-21 Boramae adı verilen süpersonik jet, hava, kara ve seyir füzelerine karşın silahlandırılacak. Çift motorlu tasarlanan KF-21 Boramae, tek ve çift koltuklu olmak üzere iki ayrı şekilde üretilecek.

KF-21 Boramae’nin ülkenin endüstriyel gelişiminde kilometre taşı olmasını beklediklerini aktaran Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, yer ve uçuş testlerinin tamamlanmasının ardından 2028 yılında 40 jet, 2032 yılında da 120 jet hedefine ulaşmak istediklerini ifade etti.

Ülkede 100.000 vatandaşa ek istihdam yaratması beklenen projede altı adet KF-21 prototip üretilmesi hedefleniyor.

Yüzde 65’inin Güney Kore menşeili olarak üretilmesi hedeflenen KF-21 Boramae ile Güney Kore; Fransa, Japonya, İsveç, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya, Almanya, İspanya ve İtalya’nın ardından askeri havacılık alanında süpersonik üretim gerçekleştiren sekizinci ülke konumuna gelmeyi planlıyor.

KF-21’nin F-35’lere rakip olarak ülkeye katma değer kazandırmasını bekleyen Güney Kore, deniz aşırı ülkelere de satış yapacak.