Kızılay Başkanı Kerem Kınık görevinden istifa etti

Kan ve çadır satma tartışmalarının merkezindeki Kızılay Başkanı Kerem Kınık, 14 Mayıs seçimlerine iki gün kala görevinden istifa etti.

6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinden sonra çadır satmasıyla gündeme gelen Kızılay’ın Başkanı Kerem Kınık görevi bıraktı.

Dün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kızılay’ın çadır satması hakkında, “Bu konu beni de ciddi manada üzmüştür. Kızılay böyle bir çadır satma işine giremez” ifadelerini kullandı. 

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda, Mart ayında savunma yapan Kerem Kınık, istifa edip etmeyeceği şeklindeki sorulara, “Kızılay Başkanı istifa ettiğinde tüzük gereği genel kurula gidilmesi gerekir. Kızılay'ın idari işleri durur ve kaotik bir durum oluşur” cevabını vermişti. AHBAP derneğine yapılan Kızılay çadır satışlarıyla ilgili bir bilgisi olmadığını iddia eden Kerem Kınık, şunları söylemişti:

“Vatandaşın bağışı ile satılan bir çadır yok. Vatandaşa yönelik bir ticari satış olmamıştır, olamaz. Çadır satışından benim de AHBAP Derneği Başkanı'nın da haberi yoktu. Bana sorsalardı AHBAP'a göndermeyin derdim. Haberimiz olsaydı vermezdik çünkü dünyanın pek çok yerinde çadır bakıyorduk, kendi lojistiğimizle o çadırları bölgeye götürürdük" dedi.

Kerem Kınık ile Kızılay hakkında, gazetecilerin istifa edip etmeyeceğine yönelik sorularına, “Seçilmiş bir isim olarak görev yapıyorum. Ortaya böyle bir başarı konulmuşken goygoycuların lafı ile hareket etmem” ifadelerini kullanmıştı.