Kentucky sakinlerinin yağma korkusu

ABD'nin Kentucky eyaletinde yaşanan sel felaketinin ardından bölge sakinlerinin yağma korkusu ile evlerini terk etmedikleri belirtildi.

ABD'nin Kentucky eyaletinde şiddetli yağışlar nedneile meydana gelen sel felaketinde son belirlemelere göre 37 kişi hayatını kaybetmişti. 

Kentucky eyaleti valisi Andy Beshear, yaptığı basın açıklamasında, yüzlerce kişinin kaybolduğunu ve ölenlerin sayısının artmasından endişe edildiğini belirtmişti. 

Yetkiler, bölgedeki sel nedeniyle 50'den fazla köprünün zarar görmesinden dolayı bazı yerleşim yerlerine ulaşılamadığının altını çizdi. 

BÖLGE SAKİNLERİ EVLERİNİ TERK ETMİYOR

Kentucky'de bölge sakinleri sel felaketinin ardından gıda ve tatlı suya ihtiyaç duyarken bölgeye gelen yağmacıların gelmesinden dolayı bir yandan da ellerinde kalan son eşyalarını kaybetme korkusu yaşıyor. 

Bölgede faaliyet gösteren Knott County şirketinin turizm direktörü olan ve sel felaketinde evi ağır hasar gören Zack Hall, “İnsanların bölgeden akbaba gibi yağma yapmak için gelmesi de üzücü” ifadelerini kullandı.

Evlerinde kalan son eşyalarının yağmalanmadığından emin olmak için bölge sakinlerinin nöbet tuttuğunu belirten Hall, "Şeker hastası amcam, kimsenin girmediğinden emin olmak için tüm ailemizin mülkünü izliyor" dedi. 

Ülkenin en düşük gelir düzeyine sahip bölgelerden olan Kentucky'de halk kurulan yardım çadırlarında beklerken, en az iki ilçede yağmalamaları önlemek amacıyla sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. 

Hindman Belediye Başkanı Tracy Neice sosyal medya ağı Facebook'ta paylaştığı mesajda, "İnsanların ihtiyaç anında onlardan faydalanıyorsanız, hastasınız demektir. Halkıma zarar vermeyeceksin" ifadelerini kullandı.