KENGEŞ Eğitim ve Yardım Derneği faaliyetleri

Hayattaki tüm gayesini yardımlaşma ve iyiliğe adamış KENGEŞ Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa DİKKATLİ ile söyleşi gerçekleştirdik. Derneğin kuruluş amacı ve faaliyetleri hakkında bilgi edindik. Detaylar haberimizde...

Intell4: Merhaba Mustafa Bey, öncelikle biraz sizi tanıyabilir miyiz?

Mustafa DİKKATLİ: Merhaba, yaklaşık 23 yıldır finans piyasasındayım ve şuanda finansal süreçlere yazılım geliştiren bir şirkette orta kademe yönetici olarak çalışıyorum. Evliyim. Endüstri mühendisliği okuyan bir kızım ve lise sınavlarına hazırlanan bir oğlum var.  

Intell4: Eğitim ve Yardımlaşma Derneği kurmaya sizi iten neydi?

Mustafa DİKKATLİ: Ben insanlara yardım etmeyi çok seviyorum ve onların ihtiyacı olduğunu bildiğim zaman kendimi rahat hissedemiyorum. Sektörde yeniyken ve düşük maaşla çalışırken bile çalıştığım firmalarda artan öğle yemeklerini ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmanın bir yolunu bulurdum. İnsana dokunmak bir derdini bir sorununu çözmek beni mutlu ediyor. Ayrıca onların yaşamını gözlemlemek, acılarına ortak olmamın beni geliştirdiğini olgunlaştırdığını düşünüyorum. Yardıma ihtiyacı olanları Allah bilir ve onlara bir yardımcı gönderir bu kişi ben olayım diye dua ederim.  Köşe başında kolilerin başında duran biri görseniz yanından geçip gidersiniz ama aynı kişiyi o kolilerin hepsini taşımaya çalışırken görürseniz ona yardım edersiniz. Ben de kimseden yardım istemeden yardıma ihtiyacı olan herkesin yardımına koşmaya başladım. Bence çevremdeki insanlar bir süre ben izlediler hiç kimseden bir şey istemeden ve vazgeçmeden elimden geleni ısrarla yaptığımı görünce yanıma geldiler ve gerçekten özverili bir şekilde bu harekete katıldılar. Hepsi birbirinden değerli ve inanmış kişiler ile birlikte hareket etmek bu faaliyetleri birlikte omuzlamak inanılmaz motive edici ve heyecan verici. Her gün yeniden bıkmadan ve daha da heyecan ile işe koyuluyoruz. Herkesin kendi işleri var kimi öğrenci kimi işveren kimi memur ama mesai bitince her biri birer dev oluyor. Kocaman elleri ve yürekleriyle inanılmaz işler başarıyorlar. Yaklaşık 10 sene bu şekilde yardım faaliyetleri yaptıktan sonra küresel salgının da etkisiyle katlanarak artan hacim ve etki alanının tahmin ettiğimiz sınırları geçmesi ile 2020 yılında Kengeş Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin kuruluş imzalarını Eyüp sultan Camii’nde bir sabah namazı çıkışı atarak resmi kimliğe büründük. 

Intell4: Biraz KENGEŞ Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nden bahsedelim. Ne tür yardım faaliyetleriniz var?

Mustafa DİKKATLİ: KENGEŞ’te biz eğitim ve yardımlaşma olarak başlıca 2 ana konuda faaliyet gösteriyoruz.  “İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın” ilkesiyle eğitimler planlıyoruz. “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” prensibiyle de ateşe su taşıyan karınca misali yardımlaşma etkinlikleri planlıyoruz. Bu etkinlikleri, Yüce Allah’ın rızası ve kutlu milletimizin duası dışında en ufak bir beklentimiz olmadan yürütüyoruz.

Değişen dünyayı ve şartları gözlemleyerek, gelecek nesillerimizin sorumluluğunu omuzlarımızda hissediyoruz. Kişisel gelişim ve eğitim ile neslimizin imarı için elimizden gelen her şeyi yapacak ve elimizi her taşın altına koyacağız. Covid-19 küresel salgını öncesinde İstanbul’un birçok ilçesinde yüzlerce öğrencimize ücretsiz olarak temel algoritma ve robotik kodlama eğitimi verdik. Üniversite öğrencilerinden robotik kodlama öğretmenleri yetiştirdik. Milli Eğitim Bakanlığı ile anlaşmalı ve yine ücretsiz olarak yüzlerce öğretmenimize ücretsiz seminer verdik. Şimdi tabi küresel salgın şartlarında sınıf ortamında eğitim veremiyoruz ancak bu defa başta LGS ve YKS sınavlarına hazırlanan öğrencilerimize tamamen ücretsiz olarak çevrimiçi matematik, Türkçe, Fen bilgisi ve yabancı dil eğitimleri veriyoruz. Bunların dışında kişisel gelişim eğitimleri, temel algoritma, veri tabanı dilleri, proje yönetimi, bilgi güvenliği, siber güvenlik gibi şuan aklıma gelmeyen bir çok profesyonel eğitimi de çevrimiçi ve ücretsiz olarak sunuyoruz. Ayrıca ilçemizde online eğitime katılamayan öğrencilerimizi bir algoritmayla belirleyerek onlara tablet bilgisayar hediye ediyoruz. Kendi iç eğitimlerimize de çok önem veriyor insan kaynakları uzmanı olan gönüllü ve yöneticilerimizle kendi iç eğitimlerimizi ve insan kaynağımızı da planlıyoruz.

Yardımlaşma ile ilgili olan kısmında ise, bize başvurmuş aileleri, onlardan talep ettiğimiz bilgilerini gizli sınıf analizi tekniğiyle sayısal değerlere çeviriyor bunları tecrübemizle analiz ederek ürettiğimiz bir algoritmayla da “aile skor puanı” adını verdiğimiz bir skor puana ulaşıyoruz. Biz hiçbir aileyi tanımıyoruz ve bize teslim edilen kaynakları akrabamıza, hemşerimize veya herhangi bir gruba vermiyor, gerçekten ihtiyacı olduğunu tespit ettiğimiz ailelere sunuyoruz. Biz bu sistemi çevremize anlatana kadar tabi bize küsen ya da kızan arkadaşlarımız ve akrabalarımız da oldu ancak sistemimizi onlara anlattığımızda ise bize olan inanç ve güvenlerinin katlanarak arttığını gördük. Ailelerin skor puanlarına göre onlara erzak kolisi, et, market kartı, kışlık kıyafet ve ayakkabılar ile ev eşyaları da ulaştırıyoruz. Ama fark ettiyseniz bizim her işimizde bir akıl var. Aklı çok önemsiyoruz. Örneğin; bizim bir erzak paketimizin ağırlığı bile özel olarak hesaplanmıştır. İçine konan gıda kalemlerinden poşetin ya da kolinin içine istiflenmesine kadar bir analiz ve akıl vardır. Ya da bizden kesimi talep edilen bir kurbanın satın alımından kesim anında çekilen videoya, karkasın bekletilme süresinden, hisselere konacak gramaja varan standartlarımız vardır ve disiplinle bu standartlarımızı takip ederiz. Bizim bu denli titiz çalışmalarımızı gören bazı işverenler de bize iş ilanlarının bildirirler. Biz de uygun olabileceğini düşündüğümüz aileleri bu ilandan haberdar ederiz.Intell4: KENGEŞ’in kelime anlamı nedir?

Mustafa DİKKATLİ: KENGEŞ, Kadim Türk tarihinde kurulan tüm Türk devletlerinde toy ya da kurultay denilen toplantılarda iç ve dış konuların tartışılmasına ve bu heyete verilen isimdir. Divan-ı Lügat-ı Türk’te “Kengeş etmek, danışmak, meşveret etmek” anlamında kullanılmıştır. Kutadgu Bilig’de “danışma, görüşme, düşünme” olarak kullanılmıştır. Türk Dil Kurumu’na göre “işlerde danışma, görüşme, düşünme” anlamına gelir. Türkiye Türkçesinde “Keneş” olarak adlandırılıyor. Şu anda diğer Türk Cumhuriyetleri ile aramızda da bir Türk Keneşi var. Eskiden Türkler “n” harfini söyleyemezmiş ve hep “ng” olarak söylermiş. Buna Osmanlıcada “nazal nun” ya da “Türk nunu” denir. Anadolu’da bunun örneğini hala görürsünüz, “beni” ya da “seni” diyemezler ve “bengi” ve “sengi” diye “n” harfini genizden söylerler.  Halen Afganistan’da Türklerin yaşadığı bölgelerde “Kengeş” kullanılıyor. Ailelerde birtakım kararlar almadan önce, özellikle evlilik gibi, hepsi toplanıp istişare ederlermiş. Kazaklar “Tengeş” diyor. Hatta “Dangışma” bizdeki “Danışma” ya denk geliyor. Bu tarih boyu olan bir kurul. Dilimize “istişare” diye geçmiş olan kelimenin Türkçe karşılığı aslında.

Intell4: KENGEŞ’in logosunun anlamı nedir?

Mustafa DİKKATLİ: KENGEŞ’in logosunda her kıvrımın, her çizginin, her rengin bir anlamı var.  Logonun ortasında yırtıcı bir kuş olan doğan var. Oğuzların her boyunun, bir avcı kuşu sembolü vardır. Bozok kolundan Kayı boyunun sembolü ise şahinlerin en büyüğü olan akdoğan ya da diğer adıyla aksungurdur. Bu yırtıcı kuş, temsilen Peygamber efendimizin hırkasına bürünerek bıraktığı emaneti sahiplenmiştir ve bu nedenle de rengi Peygamberimizin hırkasının rengi ve İslam'ın sembolü olan yeşildir. Aynı zamanda da bu yırtıcı kuşun kanatlarına hat yazısıyla Allah yazısını sakladık. Doğan’ın kanatları, okunmak üzere açılmış yüce kitabımızı ve O’nu okumaya verdiğimiz önemi anlatır ve bu yırtıcı kuş gücünü kanatlarından alır. Akdoğan amansız ve yırtıcı bir avcıdır ama aynı zamanda ak saçlı bir bilgedir. Ak saçlar, bilgeliğin ve ferasetin sembolüdür. Gözleri çok keskindir. Uzakları görebilmesini ve keskin zekasını ifade eder. Zekası ile analiz, feraseti ile strateji üretir. Güçlü pençelerinde de kutsal davamızı göklerde taşır. Logoyu dıştan saran bir hilal var, bu hilal Türklüğün ve İslamın sembolüdür. Hilal’in, ebced değeri ile Allah (cc) isminin ebced değeri aynı olduğundan Hilal ismi, Allah isminin yerine sembol olarak kullanılır. Ve şehitlerimizin kanıyla kızıla boyanmış hilal tüm davamızı kapsamıştır. 

Intell4: KENGEŞ’in eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Mustafa DİKKATLİ: Biz iç ve dış eğitim faaliyetlerini çok önemsiyoruz. Yani eğitim, yardımdan daha önemli bir konudur. Her kurum gibi Kengeş’in de sınırlı maddi kaynakları var ve bu sınırlı maddi kaynakları, bir başka kaynak olan insan yönetiyor. Dolayısıyla bu insan kaynağı ne kadar nitelikli olursa, sınırlı olan maddi kaynaklar da o kadar nitelikli yönetilir.

Bir insanı nitelikli hale getirmek için eğitimden başka bir yöntem yok. Yani eğitimsiz insan sayısı ne kadar fazla olursa olsun, elbette insan olarak değerli bir varlıktır ama kaynak olarak değersiz bir kaynaktır. Sayın Doğan Cüceloğlu’nun aynı ebat ve ağırlıktaki bir meşe palamudu ile çakıl taşını değerlendirmesini dinlemiştim. Tek farkının potansiyel olduğunu anlatmıştı. Yani eğer meşe palamudunun potansiyelini değerlendirirseniz tüm dünyayı meşe ile kapayabilirsiniz. Ancak çakıl taşı dünya yansa yine çakıl taşıdır. Yani eğitimli insan bir meşe palamududur ve potansiyeli olan değerli bir kaynaktır. 

Dolayısıyla iç eğitimlerimizi ve insan kaynağımızı çok önemsiyoruz. Sevgili peygamberimizin “Sizden biriniz kıyamet koparken bile, elinde bir fidan varda dikmeye gücü yetiyorsa, onu diksin” sözünden aldığımız kendimize çıkardığımız dersle eğitimlerimizi, ne zaman biteceğini bilmediğimiz salgın sonrasına ertelemiyor ve kısmi de olsa çevrimiçi olarak ısrarla sürdürüyoruz. 

Sizin de bildiğiniz gibi küresel Covid-19 salgını nedeniyle çocuklar okula gidemiyor, dershanelere gidemiyor ve maalesef evlerde kalıyor. Evde kalan çocuğu gözlemlerseniz yavaş yavaş çocuğun kendini dijital dünyaya daha da kaptırdığını görebilirsiniz çünkü canı sıkılıyor. Can sıkıntısını atamadığı için derslerine ayıracak vakti ve enerjiyi de bulamıyor. Çevrimiçi eğitimlerin planlı saatleri, çocuklarımıza dersleri için ayrıca vakit ayırmasını sağlarken aynı zamanda farklı kişilerle sosyalleşmesini de sağlıyor. Asıl hedefimiz elbette başta ihtiyaç sahibi, ailelerin çocuklarına matematik, yabancı dil, fen bilgisi ve Türkçe gibi dersleri için ücretsiz olarak ulaştırmak. Peki bu öğretmenlerimiz kim? Öğretmenlerimize ne ücret ödüyoruz? Öğretmenlerimize bir ücret ödemiyoruz, öğretmenler bizim gönüllü gençlerimiz. Ayrıca yirmi küsur yıllık çalışma hayatımda biriktirdiğim  neredeyse tüm arkadaşlarımın mühendis olması  da eğitimlerimize ücretsiz öğretmen bulmamızı sağlıyor. Biz bir işe başlarken çok düşünüyoruz ve değerlendiriyoruz. Bitmiyor işi yaparken de gözlemliyor ve her adımda yeniden değerlendirerek çevik metotla her an manevra yapabilme kabiliyetiyle iş yürütüyoruz. Biraz daha somut örnek vermek gerekirse; eğitimlere ihtiyacı olduğunu bildiğimiz halde öğrencilerin katılım durumlarını inceledik. Katılmadığını tespit ettiğimiz öğrenciler üzerine odaklandık. Ailelerle yapılan görüşmelerde genel olarak “Çocukların yardım yapılan aileden olduğu için gelmeye çekindiği anlaşıldı.” Hemen yeniden değerlendirmeye başladık bu konuyu nasıl yapalım diye. Ya kazımalı bir kart ya da üzerinde kare kod barındıran bir kart yapmaya karar verdik. Ve o aileye gittiğimiz zaman, “Ücretsiz eğitim kazandınız, bu kartın üzerindeki karekodu yada burayı kazıyarak ulaşacağınız numarayı şu telefon numarasına gönderirseniz ücretsiz olarak eğitim sınıflarına kaydınızı yapacağız.” şeklinde davet etmeye karar verdik.  

Intell4: KENGEŞ Eğitim ve Yardımlaşma Derneği olarak uzun vadede gerçekleştirmek istediğiniz hedefleriniz neler?

Mustafa DİKKATLİ: Elbette bizim de bir hedefimiz bir kızıl elmamız var, tabi aynı zamanda bu asırlar ötesinden gelen ortak gayemiz. Ömrümüz yeter veya yetmez burada önemli olan hedefe ulaşmak değil, hedefe ulaşma yolunda çabalamak ve ömrünü burada tüketmektir.  Dönemsel koyduğumuz ulaşılabilir hedeflere ise ulaştığımızda, gevşemeden daha öteyi hedefliyoruz. Örnek vermek gerekirse şimdilik, insanımıza Küçükçekmece’de hizmet ediyoruz. Bu hizmetleri İstanbul’a, sonra Türkiye’ye sonra da Dünya’ya yaymak ulaşılabilir bir hedefimizdir. Bir diğer ulaşılabilir hedefimiz ise enstitü kurmaktır. Enstitüde özel alanlara göre uzmanlaşmış kişiler daha da uzmanlaşarak birbirleriyle ortak milli akıl üretsin istiyoruz. Tabi sadece konusunda uzman olmasın parlak zekası ve milli aklının yanısıra yardım faaliyetleri ile insani duyguları gelişmiş, egosunu törpülemiş, insanlığını ve yüreğini parlatmış milli ve manevi hassasiyetleri yüksek bir enstitü kurmak istiyoruz… KENGEŞ, işte o zaman isim manasına ulaşacak.

Intell4: Derneğinizden yardım alabilmenin koşulları nelerdir?

Mustafa DİKKATLİ: Az önce kısmi olarak bu konuya girdik ama bu soruyla biraz daha detay sunayım. Başta sosyal medya hesaplarımızdan olmak üzere çeşitli kanallardan başvuru yapan aileler için Giriş ekibimiz bir giriş kaydı oluşturur. Arama ekibimiz, giriş kaydı oluşturulmuş ailelerin irtibat telefon numaralarını arayarak önceden belirlenmiş, kriter tespit sorularımızı sorar ve KENGEŞ sistemine giriş yaparlar. Arama sonuçları girilmiş aileye, Kengeş Skor Algoritması tarafından; Ev Durumu, Gelir Durumu, Nüfus Durumu, Medeni Durum ve Sağlık Durumu Skorları oluşturulur. KENGEŞ Skor Algoritması, ayrı ayrı oluşturduğu bu skor değerlerini birleştirerek ve birbirleriyle karşılaştırarak, ailenin ihtiyaç durumunu belirleyen yeni bir sayısal değer üretir. Bu sayısal değer, ailenin ihtiyaç durumunu belirten skor puanıdır ve tüm çalışmalarımızı bu skora göre planlarız. Örnek vermek gerekirse, evde 2 tane 18-60 yaş arası kadın varsa ve ikisi de çalışmıyorsa bu eksi puan getirirken, evde duran 18-60 yaş arası 1 kadın puanı azaltmaz. Çünkü bir ailede çalışabilir halde ve çalışmayan 2 kadın varsa, en az birinin çalışması üretime ve ailesine katkıda bulunması gerektiğini düşünüyoruz. O kadar çok detay var ki bina girişinin granit olması ya da bina asansörü olması bile algoritmamızı etkileyen bir kriterdir. KENGEŞ sisteminde bir ailenin alacağı yardımları, akraba, hemşeri olması bizimle aynı görüşte olması yada dernek yöneticilerini tanıması belirlemez. Sadece skor puanı belirler. Arama ekibi tarafından skor puanı belirlenen aileye, ilgili mahalle birimine bağlı Saha Destek Ekibi ziyarete gider. Mahalle başkanlıklarına bağlı faaliyet gösteren Saha Destek ekipleri, ilk aile ziyaretlerini bile bu skor puanına göre önceliklendirerek planlamaktadır. Saha Destek ekibi, ailenin beyanına dair belgeleri kontrol eder. Skor kriterlerini etkileyen değişiklik varsa farklılıkları rapor eder ve skor puanını doğrulamış olur. Eşit değil adil bir dağıtım olması için, ailenin kim olduğuna bakmadan, aile skor puanına göre sıraya koyarak düzenli ve düzensiz yardımlarımızı ulaştırıyoruz.