"Kendi çocukları Avrupa'da bizim çocuklarımız dağda"

Havaların soğumasına rağmen Diyarbakır'da HDP il binası önünde eylem yapan aileler "kar altında kalsakta burayı terk etmeyeceğiz" diyerek eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

HDP Diyarbakır il Binası önünde 21 yaşındaki oğlu Mehmet Akar’ı terör örgütünün elinden kurtarmak için oturma eylemi başlatan Hacire Akar’ın ardından eyleme destek verenlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Oturma eyleminin sonunda oğlu kendisine teslim edilen Hacire Akar geçtiğimiz hafta İçişleri Bakan yardımcısı Muhterem İnce, Diyarbakır Valisi- Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Sur ilçeKaymakamı Abdullah Çiftçi’nin de katıldığı düğün ile oğlunun mürüvvetini görmüştü.

Diyarbakır HDP il binasında ilk oturma eylemini başlatan Hacire anne çocukları dağa kaçırılan ailelerin en büyük destekçisi oldu.

Oturma eylemine katılan ailelerden Fevziye Çetinkaya çocuğunu HDP'lilerin il binasında sakladıklarını ve sonra kaçırdıklarını söyleyerek tepkisini “Çocuğumu bunlar kaybetti, Ben çocuğumu istiyorum. Kendi çocukları huzur içinde yaşarken bizim çocuklarımızı dağa kaçırıyorlar” sözleriyle dile getirdi.

Evlatlarının dağdan getirilip kendilerine teslim edilmesini isteyen aileler yağmur yağmasına rağmen nöbetlerine devam ediyor.

Dört yıl önce Ağrı’dan çocuğunun dağa kaçırıldığını söyleyen baba Salih Gökçe çocukları kendilerine verilene dek üzerlerine 1 metre kar da yağsa gitmeyeceklerini söyledi.

Baba Gökçe “HDP’lilerin Kürtleri savunduğu” iddiasında olduğunu belirterek “Sizlerin çocukları Avrupa’da bizim çocuklarımızı dağa götürdünüz. Burada bulunan anne ve babaların feryadı göklere yükseldi. Anneler kucaklarında bebekleri ile birlikte burada bekliyor. Çocuklarımızı almadan buradan ayrılmayacağız.” dedi.