Ken Salazar kimdir?

ABD Başkanı Biden, 66 yaşındaki avukat ve politikacı Ken Salazar’ı Meksika Büyükelçisi adayı olarak gösterdiğini açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, 66 yaşındaki Ken Salazar’ı Meksika Büyükelçisi adayı olarak duyurdu.

Avukat ve politikacı Ken Salazar’ın abisi John Salazar da eski bir Kongre Üyesiydi. Salazar ve eşi Hope Hernandez'in iki kızı ve iki torunu var.

KEN SALAZAR KİMDİR?

Colorado, Alamosa'da dünyaya gelen Ken Salazar, La Jara'daki St. Francis Ruhban Okulu ve ardından da Centauri Lisesi'ne giderek 1973'te buradan mezun oldu. 1977’de Colorado Koleji'nde siyaset bilimi alanında lisans derecesi aldı. Ardından 1981 yılında Michigan Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde doktorasını yaptı.

1986'da Salazar, dönemin Valisi Roy Romer'in baş hukuk müşaviri oldu. 1990 yılında ise Romer tarafından Colorado Doğal Kaynaklar Departmanı Direktörü olarak atandı.

1994 yılında kendi ofisine dönen Salazar, 1998'de ve ardından 2002’de eyalet başsavcısı olarak seçildi.

Colorado Başsavcısı olarak, 1999 Columbine Lisesi katliamı da dahil olmak üzere çok sayıda soruşturma başlattı. Salazar, çalışmaları nedeniyle Batılı Başsavcılar Konferansı'nın Cesaret Ödülü'ne layık görüldü.

2005 yılında ABD Senatosu’ndaki görevine başladı.

Salazar, eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde İçişleri Bakanı olarak onaylanması üzerine 20 Ocak 2009'da Senato koltuğundan istifa etti. 2013'te ise Salazar, İçişleri Bakanlığı görevinden ayrıldı.

16 Ağustos 2016'da Hillary Clinton’ın seçim kampanyası başkanı John Podesta, Clinton’ın ABD Başkanı olarak seçilmesi durumunda düzenli bir geçişe hazırlanmak için Salazar'ı geçiş ekibine başkanlık etmesi için seçtiğini duyurdu. Ancak Trump’ın seçimi kazanmasının ardından Salazar bu göreve gelemedi.

ABD’deki 2020 başkanlık yarışı sırasında Salazar, Biden'in Latin Liderlik Komitesi’ne başkanlık yaptı.