CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı başkanlığa aday!

8-29 Mart 2020 tarihlerinde Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilmesi planlanan 37. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Olağan Kurultayı, Covid-19 önlemleri kapsamında ileri bir tarihe ertelenmişti. Türkiye'de normalleşme adımlarının atılması ile birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklama ile kurultayın Ağustos ayında Eryaman'daki stadyumda yapılmasının planlandığını belirtti. Kılıçdaroğlu'nun açıklamasının ardından CHP liderliği için ilk aday adayı Aytuğ Atıcı oldu.

Ağustos 2020'de yapılması planlanan 37. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı öncesinde il ve ilçe kongreleri 1 Mart 2020 tarihinde tamamlanmış, 935 ilçe ve 80 il başkanı belirlenmişti. 

Covid-19 pandemisi nedeniyle ileri bir tarihe ertelenen kurultay öncesinde, İstanbul'da Canan Kaftancıoğlu ve İzmir'de Deniz Yücel yeniden il başkanlığına seçildi; Ankara'da ise yeniden aday olmayan Rıfkı Güvener'in yerine Ali Hikmet Akıllı il başkanı seçilmişti. 

Kurultay programında ise; ilk gün genel başkanlık seçimi yapılması, ikinci gün 60 üyeli Parti Meclisi (PM) ve 15 üyeli Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin seçilmesi bekleniyor. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamasının ardından CHP'de hareketlilik başlarken, eski Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, genel başkanlık için aday adaylığını açıkladı.

AYTUĞ ATICI KİMDİR?

Cumhuriyet Halk Partisi'nde 24-25-26. Dönem Mersin Milletvekili olarak görev alan Aytuğ Atıcı, 23 Kasım 1964’te Adana’da doğmuştur. 

İlk, orta ve lise eğitimini 1970-1981 yılları arasında Adana’da tamamlayan Aytuğ Atıcı, 1981 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak tıp eğitimine başladı ve 1987 yılında hekim olmuştur. 

Aynı fakültede asistan olarak başlamasının ardından Doçent olan Atıcı, Mersin Üniversitesinde Başhekimlik, Dekan Yardımcılığı, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve İlk Yardım Araştırma ve Uygulama Merkezi Kurucu müdürlükleri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı, Neonatoloji Bilim Dalı Kurucu Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. 

Aytuğ Atıcı, 1995 yılında İsrail’de Tel Aviv Üniversitesi Sackler Tıp Fakültesi’nde, 1997 yılında ABD’de Columbia Üniversitesi Presbiterian Çocuk Hastanesi Neonatoloji-Perinatoloji Merkezi’nde ve 1998 yılında Japonya’da Osaka Tıp Merkezi ve Anne-Çocuk Sağlığı Araştırma Enstitüsü’nde mesleki eğitimler almıştır. 

İlk kez 12 Haziran 2011 yılında yapılan genel seçimlerde CHP Mersin 1. Sıra Milletvekili adayı gösterilen Atıcı, 24. Dönem CHP Mersin Milletvekili olarak TBMM’ye seçilmiş, aynı dönemde Cumhuriyet Halk Partisi Bingöl İli Gönüllü Milletvekilliğini de üstlenmiştir. 

TBMM’de üç dönem milletvekili olarak görev alan Aytuğ Atıcı, 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen milletvekili genel seçimlerinde kendi isteğiyle aday olmamıştır. 

Evli olan Atıcı’nın, Göktuğ ve Doğa adında iki çocuğu vardır. İyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Arapça bilen Aytuğ Atıcı, en çok 'sakal' eylemi ile tanınmıştır.