Prof. Dr. Canan Karatay'ın önerileri bir bir yalanlanıyor...

Dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Türkiye'de de tespit edilmesinin ardından önlemler artırıldı. Türkiye, Korona Bilim Kurulu üyelerinin önerileri kapsamında evlerinde sosyal izolasyona uyarken, Prof. Dr. Canan Karatay'ın basın yayın organlarından vatandaşlara tavsiyeleri yeniden tartışma konusu oldu. Prof. Dr. Canan Karatay koronavirüsten korunmak için neler önerdi? Prof. Dr. Karatay'ın önerileri koronavirüsten korur mu?

Tartışmalı beslenme önerileri ve diyet listeleriyle gündeme gelen Kardiyolog Prof. Dr. Canan Karatay, bu kez da Çin’in Vuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile tepkilerin odağında.

Geçmiş dönemlerde kolesterol ve kilo almaya karşı kelle paça çorbası öneren Prof. Dr. Karatay, bu önerisini bağışıklık sistemini güçlendirdiği gerekçesi ile bu kez de yeni tip koronavirüs için önermiş ve satışlar bir anda patlamıştı.Avrupa’da bulunan elçilikler dâhil birçok kişi Karatay’ın önerisinin ardından haftada bir iki kez kelle paça çorbası tüketirken, Karatay’dan yeni tip koronavirüse karşı gelen diğer öneriler ise, elleri sirkeli su ve sabunla yıkamak, boğazı tuzlu su ile gargara yaparak temizlemekti.

Korona Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, CNN Türk canlı yayınında, Prof. Dr. Canan Karatay’ın önerisi olan tuzlu su ile gargarayı kesin bir dille reddetmişti.

Buna rağmen, Prof. Dr. Karatay’ı televizyondan izleyen birçok kişinin, kelle paça çorbası içmeye ve tuzlu su ile gargara yapmaya devam ettiği belirtilmiş, bu kişiler kendileri koronavirüsten korudukları gerekçesi ile sokağa maskesiz ve korumasız çıkmakta da bir sakınca görmemişti.

Prof. Dr. Canan Karatay’ın toplum sağlığını riske atan önerilerinin koronavirüsten korumadığı Hacettepe Enfeksiyon Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın açıklaması ile ortaya çıktı.

YANLIŞ MESAJLAR VERİLEREK KORUNMA YÖNTEMLERİ SEKTEYE UĞRATILDI

Kovid-19 hakkında soruları yanıtlayan Prof. Dr. Ceyhan, yeni tip koronavirüs salgınının ilk çıktığı günlerde, “Tuzlu su ile gargara”, “Türkler’e az bulaşır”, “Kelle-paça” gibi söylemlerle vatandaşların aklını bulandırdılar dedi.

Bu tür söylemlerin vatandaşları rehavete sürükleyerek daha geç tedbir almalarına neden olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, bu söylemler nedeniyle sosyal izolasyonun geciktiğinin de altını çizdi.

Tespit edilen her vakaya karşı 10 vakanın atlanmasının söz konusu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ceyhan, Türkiye’de İtalya örneğinin yaşanmaması için “Vatandaş sosyal izolasyondan ve hijyenden taviz vermemeli, devlet de mümkün olduğunda, milyonlarca insana test yapmak için kaynaklarını seferber etmeli” dedi.KORONAVİRÜSTE İKİ BÜYÜK YANLIŞ

Her ülkeden milyonlarca Müslüman’ın bir araya geldiği Umre ziyaretinin Suddi Arabistan’da vaka görülmemesi nedeniyle ertelenmemesini gözden kaçan bir hata olarak değerlendiren Prof. Dr. Ceyhan, ikinci bir hata olarak da bilimsel dayanağı olmadığı halde ‘Havalar ısınınca, nisan ayında virüs biter, gider’ düşüncesinin olduğunu söyledi.

Salgının üç ay ya da bir yıl da sürebileceğini belirten Prof. Dr. Ceyhan, bütün vatandaşların uyarıları dikkate alması gerektiğini vurguladı.