Kazakistan halkı meclis ve yerel meclis seçimlerinde oy kullanıyor

Kazakistan’da 12 milyon 32 bin 550 kayıtlı seçmen, kendilerini beş yıl boyunca Parlamento'nun alt kanadı Meclis ve yerel meclislerde temsil edecek milletvekillerini seçmek için oy kullanıyor.

AA’da yer alan habere göre, Kazakistan’ın "bağımsızlık tarihinde 8. meclis ve yerel meclis seçimleri" olarak kayda geçecek seçimlerde, 19 yıl aradan sonra yeniden karma üyeli nispi temsil sistemi uygulanıyor. 

Bu sistemle toplamda 98 koltuktan oluşacak olan Kazakistan Meclisinde 69 milletvekili siyasi partileri, 29 milletvekili de tek vekil çıkaracak bölgeleri temsil edecek.

Siyasi partilerin yanı sıra bağımsız adayların da meclise girmesiyle ülke siyasetine yeni isimlerin kazandırılmasının amaçlandığı seçimlerde, ülkede kayıtlı yedi siyasi parti ve 525 bağımsız aday yarışıyor. 

Bugün aynı zamanda ülkedeki 17 il ve üç büyükşehirdeki yerel meclislerin milletvekilleri de seçiliyor. Yurt dışında yaşayan Kazakistan vatandaşları ise ülkenin 62 ülkedeki dış temsilciliğinde kurulan sandıklarda oylarını kullanıyor. 

Yerel saatle oy verme işleminin 20.00’da sona ereceği Kazakistan’da, seçimlerin nihai sonuçlarının 10 gün içinde açıklanması bekleniyor. 

Kazakistan’daki erken meclis ve yerel meclis seçimlerini yaklaşık 800 yabancı gözlemci yerinde takip edecek.