Kazakistan’daki etnik çatışmanın arkasında Kuşak Yol projesi mi var?

Kazakistan’ın Jambıl eyaletinde yaşanan etnik çatışmada 10 kişi hayatını kaybederken 40’tan fazla da yaralı olduğu belirtildi. Neden böyle bir olayın yaşandığı henüz açıklanmazken bölgenin genelinde artan gerilimin ardında büyük güçler arasındaki küresel güç mücadelesi mi var?

Kazakistan’ın Jambıl eyaletinin Masançi köyünde yaşanan ve yaklaşık 70 kişinin karıştığı olaylarda 30 ev, 15 işyeri ve onlarca araç zarar gördü. Çatışmanın Kazaklarla Çinli Müslüman azınlık Dunganlar arasında yaşandığı belirtildi.

Çoğunluğunu kadınların, çocukların ve yaşlı erkeklerin oluşturduğu onlarca sığınmacı Kazakistan’ın komşusu Kırgızistan’a sığındı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kasım Tokayev bölgenin kontrol altına alındığını ve olayla ilişiği olan 47 kişinin tutuklandığını söyledi.

OLAYIN ARKASINDA KÜRESEL GÜÇ MÜCADELESİ Mİ VAR?

Çin’in Tek Kuşak Tek Yol projesinin geçiş güzergahında olan tüm ülkeler istikrarsızlık, çatışmalar ve terör olaylarıyla karşı karşıya kaldı. Bölgede gitgide artan gerilim yaklaşık 2 ay önce Tacikistan’da DAEŞ’in 4 Tacik askerini öldürmesiyle yeni bir boyuta taşınmıştı.

Filipinlerde halihazırda aktif faaliyet gösteren ve Güneydoğu Asya’da da varlık göstermeye başlayan DEAŞ’ın hangi amaçla o bölgelere gittiği merak konusu. ABD Başkanı Trump’ın DEAŞ’ı Obama’nın kurduğunu belirten açıklaması ise dikkatleri ABD’ye çevirdi.

Çin ile aktif bir mücadeleye girişen ABD, ticaret savaşlarıyla birlikte bu mücadeleyi başka bir boyuta taşıdı. Buna ek olarak Çin’in ABD’nin hegemonyasına meydan okuyan Tek Kuşak Tek Yol projesi ABD’nin hedefinde.

Yeni İpek Yolu projesinin birisi kara ve diğeri deniz iki ayağı bulunuyor. Kara ayağı üzerinde Kazakistan, Tacikistan’ın Duşanbe şehri üzerinden Rusya ve Türkiye’ye ayrılan kollar Londra’ya kadar uzanıyor. Ancak günlerde Kazakistan’da yaşanan etnik çatışma dikkatleri bir anda Orta Asya ülkelerine çevirdi.

Projenin deniz ayağında en önemli noktayı Güney Çin Denizi, ASEAN ülkeleri ve Malakka Boğazı oluşturuyor. DEAŞ’ın bu bölgede de ortaya çıkmış olması ABD’nin DEAŞ üzerinden projenin geçiş yollarını kapatmaya çalıştığı izlenimi veriyor. Gölge CIA olarak bilinen Stratfor’un başkanı George Friedman, MÜSİAD’ın gerçekleştirmiş olduğu Vizyoner programında bu konuya değinmiş, kendisinin ABD’nin asker göndermeyi bırakarak paralı askerleri kullanması gerektiğini yaklaşık on yıl önce tavsiye ettiğini belirterek ABD’nin yeni yeni bu stratejiyi uyguladığını ifade etmiştir.

Bu minvalde DEAŞ’ın Güneydoğu Asya’da varlık göstermesi, ABD’nin Tek Kuşak Tek Yol projesinin deniz yolunu kapatmak için terör örgütünü kulladığı kuvvetle muhtemeldir. Projenin geçtiği kara ve deniz yolu güzergahındaki ülkelerin, ilerleyen dönemlerde projeye onay vermesi durumunda DEAŞ veya ülkedeki istikrarı bozacak farklı türden olaylara maruz kalması göz ardı edilmemelidir.