Kazakistan halkı, erken cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başında

Kazakistan'da bugün, erken cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılıyor. Halk, yedi yıl boyunca ülkeyi yönetecek cumhurbaşkanını seçmek için sandığa gidiyor.

Kazakistan'da görevdeki Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in de aralarında bulunduğu altı aday yarışıyor.

Auıl (Köy) Halk Demokrasi Partisi'nden Jiguli Dayrabayev, Ulusal Sosyal Demokrat Partisi'nden Nurlan Auesbayev, Amanat Sendikalar Topluluğu'ndan Meyram Kajıken, Ulusal Sosyal Hizmet Uzmanları Birliği'nden Karakat Abden, Kazak anneleri, gelenek yolunda kamu derneğinden de Saltanat Tursınbekova seçim adayları arasında yer alıyor. 

Seçimlerde, 69 yaşında olan görevdeki Cumhurbaşkanı Tokayev ise parlamentodaki üç siyasi parti ile 30’dan fazla sivil kuruluşun bir araya gelerek oluşturduğu 'halk koalisyonunun' adayı olarak yarışıyor.

Seçimleri 15 ülkenin seçim kurulu başkanının yanı sıra Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), Türk Dili Konuşan Ülkelerin Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA), Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) gibi uluslararası kuruluşlardan gözlem heyetleriyle toplamda 642 yabancı gözlemci yerinde izliyor. 

Kazakistan'da, bugünkü erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 11 milyon 950 bin 485 kayıtlı seçmenin oy kullanması bekleniyor. 

Ön sonuçlarının en geç yarın açıklanacağı seçimlerin, nihai sonuçlarının 27 Kasım'a kadar yayımlanması öngörülüyor.

Eylül ayında adaletli bir Kazakistan kurma yolunda derin ve kapsamlı reformları başarıyla faaliyete geçirmek için halkın yeni bir güvenoyuna ihtiyaç duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, "Bu sonbaharda cumhurbaşkanlığı erken seçimlerinin yapılmasını öneriyorum" diye konuşmuştu.

Tokayev, "Benim için devletin çıkarları her şeyden önemli. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı görev süremi kısaltarak yeni cumhurbaşkanlığı erken seçimlerine katılmaya hazırım" diye belirtmiş, "Cumhurbaşkanlığı görev süresini yedi yıllık bir süreyle sınırlandırmayı öneriyorum. Ancak tekrar seçilmesi yasaklanacak" ifadelerini kullanmıştı.