Kazakistan’da Latin harflerine uyarlanan 31 harflik yeni alfabe tanıtıldı

2017’den bu yana Latin alfabesi çalışmalarını sürdüren Kazakistan, 2023 - 2031 döneminde ülkede kademeli olarak kullanıma girecek Latin harflerine uyarlanan yeni alfabesini tanıttı.

Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 2017’de ülkesinin Latin alfabesine geçme girişimlerini duyurmuştu. Bu kapsamda kurulan Kazakistan Ulusal Alfabe Komisyonu, Başbakan Askar Mamin başkanlığında toplandı.

2023 ile 2031 yılları arasında ülkede kademeli olarak kullanılma girmesi planlanan, 31 harflik yeni Kazak alfabesi, toplantının ardından tanıtıldı. Ahmet Baytursunov Dil Bilimi Enstitüsü tarafından geliştirilen alfabe “bir ses-bir harf” ilkesine göre hazırlandı. Latin harflerine uyarlanan yeni Kazak alfabesinde, 9’u ünlü 31 temel harf bulunmakta.

Ancak alfabede yer almayan X,W gibi harfler ise yabancı kökenli kelimelerde kullanılacak. Bununla birlikte Kazakistan Türkçesi'ne ait bazı sesler çift nokta imi, uzatma imi, çengel imi ve kısaltma imi gibi işaretlerle belirlenecek.

Ülke Başkanı Mamin, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Alfabenin geliştirilmiş nüshası, Kazak dilinin yaygınlaşmasına yeni bir ivme kazandıracak ve modernleşmesine katkıda bulunacaktır” idedi.

Ayrıca söz konusu alfabeyi geliştirme sürecinde 40’tan fazla nüshanın incelendiği ve eğitim kurumlarında yeni alfabe ile yazma ve okumaya ilişkin anket çalışmaları gerçekleştirildiği belirtiliyor.