Papalık, Katoliklerin mason kuruluşlara üye olmaması gerektiğini duyurdu

Vatikan’ın İnanç Doktrini Birimi (İDB), yaptığı açıklamada Katolik Hristiyanların masonluk işleriyle uğraşmalarının yasak olduğunu belirtti.

Filipinler’de masonluk örgütlerine üyeliğin artmasından şikayet eden piskopos Julito Cortes’in sorusuna bir belge ile cevap veren İDB, Katolik Hristiyanların masonluk yapmasının din ile örtüşmediğini duyurdu.

Papa Francis tarafından da onaylanan belgede masonluk ile mücadele için “koordine bir efor gerektiğine” değinildi.

İDB, Katolik Hristiyanların masonluğa yönelmesinin önlenmesine ilişkin Filipinler piskoposları tarafından iki yönlü bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini belirtti.

Bu yaklaşımın ilk ayağına göre Kilise'nin “Masonluğun Katolik inancıyla temelde uzlaşmaz olduğu ve masonluğun kilise hukuku uyarınca yasak olduğu” yönündeki öğretisinin Filipinli piskoposlar tarafından kamuoyuna hatırlatılması gerekiyor.

Mücadele programının ikinci ayağını ise Filipin'deki tüm kiliselerde Vatikan’ın masonluğa karşı doktrinini açıklamak üzere "halkın erişebileceği bir şekilde” ülke çapında bir ilmihal programı düzenlenmesi oluşturuyor. İDB ayrıca ülkedeki piskoposları konuyla ilgili ortak bir kamu açıklaması yapmaya davet etti.

Papalık’tan gelen açıklamada ayrıca masonluk üyesi olan Katoliklerin “büyük günah” işlediği ve efkaristiya alamayacakları bilgisine de yer verildi.