Katillerin çıkış bileti ‘‘açık cezaevi’’ mi?

Üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'in açık cezaevi firarisi tarafından katledilmesinin ardından gözler açık cezaevlerine çevrildi ve son bir ayda 30'un üzerinde mahkumun açık cezaevlerinden firar ettiği ortaya çıktı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, açık ceza infaz kurumları için yeni düzenlemenin yapılacağını duyurdu.

Korkunç bir şekilde katledilen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir cinayetinde, katil Özgür Arduç'un açık cezaevinden firar ettiğinin ortaya çıkması, bu kurumları tartışmaya açtı. Ajansların geçtiği haberlere göre, son bir ayda 30'un üzerinde mahkum, açık cezaevlerinden firar etti. Cezaevi firarilerinin bir kısmı suç işlemeden yakalanırken, büyük bölümü yeniden suç işledi. Cinayet, uyuşturucu ticareti, tecavüz, taciz ve hırsızlık gibi suçlar işleyen firarilerin bir çoğu yeniden yakalandı.

FİRARİLERİN BÜYÜK BÖLÜMÜ CİNAYET İŞLİYOR

Bu yıl açık cezaevlerinden firar eden mahkumlardan bazılarının karıştığı suçlar şöyle: Uyuşturucu ticaretinden 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Ali Mıngır, Afyonkarahisar'daki açık cezaevinden eylül ayında firar etti. Firardan sonra Konya'ya gelen Ali Mıngır, eşi Birsen Mıngır'ın (48) yaşadığı eve molotof kokteyli atarak yangın çıkardı. Firari dışarı kaçan eşini pompalı tüfekle öldürdü.

Hatay'da kasım ayında açık cezaevinden firar eden Ahmet Kaya (47) boşanma aşamasında olduğu eşi Sibel Kaya'yı (41) bıçaklayarak öldürdü. Denizli'de eylül ayında açık cezaevinden firar eden M.K. (38), Pınar Eliuz'u (31) av tüfeğiyle öldürdü. Adana'da nisan ayında 'uyuşturucu ticareti'nden cezaevinde yatarken firar eden Ramazan Y, yan bakma meselesi yüzünden tartıştığı Suat Duruhan'ı öldürdü.

Öte yandan bugün İstanbul’da DEAŞ'ın ganimet hücresine yapılan operasyonda yakalanan bir kişinin de 2016’da açık cezaevinden kaçtığı öğrenildi. Firarinin örgüt içi infazları gerçekleştirdiği belirtildi. Dış güvenlik görevlisi bulunmayan açık ceza infaz kurumlarında firarlara karşı tedbir olmadığını belirten hukukçular, ‘’Açık cezaevleri bahçe gibi, firarlara çok uygun ve güvenli olmayan yerler’’ olduğunu söylüyor.

ÜÇ AYDA BİR İZİN VERİLİYOR

Açık ceza infaz kurumlarında bulunanlarla kapalı ceza infaz kurumunda olup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazananlara, aileleriyle bağlarını sürdürmelerini, güçlendirmelerini ve dış dünyaya uyumlarını sağlamak amacıyla kurum en üst amirinin önerisi ve Cumhuriyet Başsavcılığı'nın onayı ile üç ayda bir, yol hariç üç güne kadar izin verilebiliyor.

İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ceren Özdemir'in katili Özgür Arduç'un açık cezaevine alınması ve firar etmesiyle ilgili idari soruşturma başlatıldığını belirterek” Açık cezaevine geçme yetkisini cezaevi idare ve gözlem kurulundan alarak infaz hakiminin yetkisine vermeyi düşünüyoruz" dedi. Yapmayı planladıkları düzenlemede iki başlık bulunduğunu söyleyen Gül, "Biri iyi halden indirimi belli suçlarda sona erdirmek, ikincisi ise açık cezaevine geçiş koşullarını zorlaştırmak" olduğunu belirtti.

Açık cezaevine geçme yetkisini cezaevi idare ve gözlem kurulundan alarak infaz hakiminin yetkisine vermeyi düşündüklerini ifade eden Gül, "Belli suçlar kabul edilmeyecek. Belli suçları mükerrer işleyenler için de yararlanamamaları üzerinde çalışıyoruz" sözlerini kaydetti.

AÇIK CEZAEVLERİ İÇİN YENİ DÜZENLEME

Türkiye’yi yasa boğan Ceren Özdemir cinayeti sonrası Adalet Bakanlığı, sistemin aksayan yönlerini değiştirmeye hazırlanıyor. Üzerinde çalışmaların sürdüğü düzenelemelere göre, hükümlüler cezalarının onda birini kapalıda geçirmeden açığa alınmayacak. Hükümlülerin iyi halli olup olmadığına karar veren,  Cezaevi Gözlem Kurulu’nun yapısı değiştirilecek. Kurul’a savcı, Sağlık Bakanlığı ile Aile Bakanlığı’ndan uzmanlar da dahil olmak üzere cezaevi tabibi, psikolog, sosyal çalışmacı, öğretmen gibi çok sayıda uzman dahil edilecek. 

Ayrıca cezaevlerindeki güvenlik önlemleri de gözden geçirilecek. Firarları engellemek amacıyla yapılması gereken düzenlemeler genişletilecek ve daha etkili tedbirler getirilecek. Adalet Bakanlığı’nın çalışmasının Adalet Kalkınma Partisi Grubu tarafından en kısa zamanda meclise sunulması bekleniyor.